Treści bloga, zawierające opisy papuzich zachowań i sposoby postępowania z nimi, odnoszą się wyłącznie do tzw. papug do towarzystwa.
Zachowania ptaków trzymanych w parach i wolierowych stadach są odmienne i nie można do nich stosować opisanych tu metod.

Reklama

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania treści bloga bez wiedzy i zgody autora.

30 marca 2011

WYBÓR PAPUGI - jedna czy więcej?

Najlepszym wyborem jest zawsze wybór pary papug. Jednak tylko nieliczne gatunki papug, kiedy przebywają w parze, pozostają tak samo zainteresowane kontaktami z opiekunem, jak pojedynczo trzymana papuga. Tymczasem ludzie mają różne potrzeby. Jedni wolą obserwować z daleka zachowania pary czy stada papug, a inni marzą o bliskich kontaktach z pierzastym pupilem. Te dwie formy papuziego hobby nie zawsze są do pogodzenia. A tymczasem według mnie satysfakcja opiekuna jest kluczem do dobrostanu naszych podopiecznych. Nie raz już zdarzało się, że znajdowano na śmietniku klatkę ze stadkiem papużek falistych. Widocznie nie spełniły oczekiwań opiekuna, bo zamiast się oswoić - rozmnożyły się. Jeśli więc chcemy mieć oswojonego, gadającego ptaka, powinniśmy zdecydować się na pojedynczą papugę. Trzeba jednak pamiętać, że są to ptaki stadne, o silnie rozwiniętym instynkcie społecznym i żyjące w parach. Dlatego, jeśli nasza papuga nie będzie miała towarzystwa innych papug, to my będziemy jej stadem.


Decydując się na jednego osobnika trzeba zdać sobie sprawę, że przez najbliższe kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat (papugi to zwierzęta długowieczne) musimy mieć dla naszego pupila dużo czasu. Opiekun z czasem staje się jego „drugą połową”, musi znaleźć dla niego codziennie czas, a ptak staje się faktycznie członkiem rodziny.

Zapraszam na mój film "Wybór papugi - jedna czy więcej":


Musi on być codziennie, jak małe dziecko, brany na ręce, trzeba się z nim bawić, a jeśli jest to z braku czasu niemożliwe, ptak powinien mieć chociaż możliwość obserwowania otoczenia, w którym „coś się dzieje”. Najgorsze dla niego jest przetrzymywanie go w pustym pokoju. To dla niego ogromna trauma skutkująca często problemami natury psychicznej, mogącymi objawiać się apatią, agresją, głośnym zachowaniem, a nawet prowadzić do samookaleczeń.

Dla osób przebywających w domu sporadycznie, zdecydowanie odradzam nabywanie pojedynczej, oswojonej papugi. To nie zabawka, którą możemy się znudzić i odstawić na półkę. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem jest trzymanie pary (lub więcej) papug, ale trzeba sobie zdać sprawę, że, poza nielicznymi wyjątkami (np. ary, kakadu i barwinki), nie będziemy mieli wtedy oswojonych pupili. Zajmą się one bowiem sobą nawzajem, a rola opiekuna ograniczy się do czynności pielęgnacyjnych. Plusem jest możliwość czerpania satysfakcji z obserwacji ich zachowań i radość z ewentualnego przychówku. Przeczytaj artykuł "Potrzeba kontaktu czy obserwacji"

40 komentarzy :

 1. Witam serdecznie,
  Mam rozumiec,ze osoby,które pracuja,
  nie powinny decydowac sie na samotna papuge?
  Zastanawiamy sie nad zakupem senegalki,
  wciaz mam watpliwosci.
  Mam rozumiec,ze dla paugi niebezpieczne bedzie zostawianie ja na 8-10 godzin samej?

  Pozdrawiam serdecznie Panie Andrzeju,
  bardzo lubie te strone:)))
  Filmiki na youtube równiez:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 8-10 godzin w samotności to dużo, nawet bardzo dużo. Musi Pani odpowiedzieć sobie na pytanie, czy po powrocie z pracy będzie Pani mogła codziennie zająć się pupilem przez dłuższy czas. Jeśli odpowiedź brzmi "nie" - radziłbym zrezygnować z zakupu pojedynczego ptaka. Jeśli wie Pani, że przez resztę popołudnia i wieczór papuga będzie funkcjonować na zasadzie członka rodziny - można ją nabyć. Trzeba jednak tak urządzić jej otoczenie, aby w czasie rozłąki mogła czymś się zająć, gdyż nuda jest dla niej "zabójcza".
   Proszę też pamiętać, że młode senegalki może Pani kupić wyłącznie w pierwszej połowie roku.

   Usuń
  2. a czy jak zostawię 1 papużkę falistą samą na 6-7 godz to będzie za dużo? Zastanawiam się czy po prostu nie kupić jej jakiejś zabawki czy coś w tym stylu. Jeśli to dobry pomysł to proszę o podpowiedź jaką zabawkę najbardziej lubi taka papużka

   Usuń
 2. Dziekuje Panu za odpowiedz.

  "Trzeba jednak tak urządzić jej otoczenie, aby w czasie rozłąki mogła czymś się zająć, gdyż nuda jest dla niej "zabójcza"."

  Czy móglby Pan rozwinac mysl?

  A tak przy okazji,czy napisal Pan moze ksiazke o papugach?
  Chetnie bym zakupila.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewentualna książka to temat odległej przyszłości, ale w najbliższym czasie odpowiem na Pani pytanie w kolejnym poście.

   Usuń
 3. Dziekuje za odpowiedz.
  Zastanawiam sie równiez,czy papuga moze pozostac sama w domu na czas wyjazdu?
  Czytajac rózne fora stwierdzam,ze zdania sa podzielone.
  Chcialabym zaczerpnac Pana opinii.
  Zdarzalo mi sie zostawiac gryzonie na kilka dni samotnie,oczywiscie z odpowiednia iloscia pozywienia,wody oraz z przygotowana klatka.
  Jak to jest z papugami?
  Nie wyjezdzamy czesto,ale zdaza nam sie sie wyjechac np na jedna noc badz raz w roku na tydzien.
  Bede wdzieczna za odpowiedz.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sporadycznie można zostawić papugę samą w domu na jeden dzień lub jedną noc. O zostawieniu jej w domu na czas wyjazdu na wakacje proszę czytać wkrótce w poście "Rozłąka".

   Usuń
 4. Mam Aleksandrette Niebieską ręcznie karmioną - właściwie od pisklaka [3 mce] od hodowcy, z obrączką itp miał jednak uszczerbiony dzióbek - czy to oznaka karmienia zlą mieszanką ??

  ... aha i do tej pory [3 marca 2012 bedzie mial roczek] dosłownie żre a nie je :) Czy to normalne ??

  Chciałem też zapytać o jego zachowanie - na mój widok [jestem "stanowczy i choleryczny"] dosłownie się rozkłada z główką do góry i chce żebym go głaskał - ktoś powiedział, że zachowanie samiczki tyle tylko, że to samczyk :)

  Prosze jeszcze o jedno - czytalem Pana artukół o dokupieniu towarzysza naszemu pupilowi - zależy mi na tym zwlaszcza, że od lutego ide do pracy "8h"... ale ten jak tylko podnise ton rzuca sie agresywnie na huśtawkę i kolorowe klocki atakując je i wydając dźwięk jakby mu prąd przez główke przepuszczano ... Nerwowo nawołuje jak tylko znikne z pola widzenia albo jestem w kuchni ale to zrozumiałe akurat obserwując jego przepadzitość ... Pomocy

  Dodatkowo jak tylko zobaczy "obcego" drze się w niebo głosy !! To męczy i muszę go zakrywać kocem jak mam gości ... Pomocy #2 :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kupiłem właśnie :::: Ptaki egzotyczne. Poradnik !! Zobaczymy co tam w papuzim świecie słychać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Trudno mi bliżej ustosunkować się do opisanej sytuacji, ponieważ posiadam zbyt mało danych i dlatego moje rady muszą być z konieczności dość ogólne. Dla każdego przypadku metody postępowania mogą zostać wypracowane jedynie w oparciu o szczegółowe informacje na temat papugi i jej opiekuna, a do tego konieczna jest dłuższa rozmowa.
  „jak tylko podniosę ton, rzuca się agresywnie na huśtawkę i kolorowe klocki atakując je”
  Wydaje się, że trafił Pan na osobnika, który chce dominować i podporządkowuje sobie opiekuna. Nie wolno do tego dopuścić. Dość dobre rezultaty przynosi „traktowanie ptaka z góry” opisane przeze mnie w poście „Czy i jak karać”. Proszę zastosować tego rodzaju trening. W tym wieku (prawie rok), to dla aleksandretty już ostatni moment, ale jest szansa, że jeśli będzie cierpliwie stosowana, metoda ta przyniesie pozytywny skutek.
  Głośne zachowania pojawiające się, gdy opiekun odejdzie, to najprawdopodobniej rezultat dotychczasowych doświadczeń ptaka, który krzykiem potrafił zawsze „wymusić” pojawienie się przy nim opiekuna. Jeśli ten oddalił się, a papuga swoim krzykiem spowodowała, że do niej wrócił, wziął na ręce, podał smakołyk, itd., to rezultatem takiego postępowania jest silne spotęgowanie negatywnych, z naszego punktu widzenia, zachowań. Ich wyeliminowanie z całą pewnością zajmie sporo czasu.
  „uwielbia mnie”
  „dosłownie się rozkłada z główką do góry i chce żebym go głaskał. Ktoś powiedział, że to zachowanie samiczki - tyle tylko, że to samczyk”

  W przypadku aleksandrett samce są na ogół bardziej przyjacielskie wobec ludzi, ale nie wiem na jakiej podstawie twierdzi Pan (może wykonał Pan badanie DNA), że jest to właśnie samiec, skoro w przypadku tego gatunku rozróżnienie płci możliwe staje się dopiero między drugim a trzecim rokiem życia. Opisane zachowanie ptaka w żaden sposób nie pozwala na określenie jego płci. Takie zachowanie absolutnie nie jest typowe dla konkretnej płci.
  „jak tylko zobaczy obcego drze się”
  „chciałbym się nim chwalić, a nie zakrywać pledem klatkę podczas odwiedzin”

  Opisane przez Pana zachowanie papugi wskazuje, że ma ona prawdopodobnie tylko jednego stałego opiekuna i nie ma zbyt wiele (jeśli w ogóle) kontaktów z innymi osobami. Histeryczna reakcja na obce osoby to prawdopodobnie wynik niezbyt częstych kontaktów z innymi ludźmi i zazdrość o opiekuna, kiedy oni się pojawiają. Zachowania lękowe wzmacniane są przykrywaniem klatki. W ten sposób niechęć do obcych zostaje dodatkowo wzmocniona negatywnymi doświadczeniami przeżywanymi każdorazowo przy ich odwiedzinach. Lepsze rezultaty od zasłaniania pledem przyniosłoby prawdopodobnie wyjmowanie w tym czasie papugi z klatki i poświęcanie jej uwagi, pomimo obecności innych osób. Smakołyk podany przez nową osobę mógłby również być bardzo pozytywnym bodźcem.
  "uszczerbiony dzióbek - czy to oznaka karmienia złą mieszanką??"
  Nie widząc tego wyszczerbienia nie jestem w stanie określić powodu. Może to być także wada genetyczna.
  "dosłownie żre a nie je :) Czy to normalne ??"
  Jeśli ptak nie jest zbyt otyły, jest wolny od pasożytów i normalnie trawi zjadany pokarm (brak w kale całych nieprzetrawionych ziaren), to nie ma czym się przejmować.

  Jednak jeszcze raz podkreślam, że udzielanie porad natury wychowawczej powinno opierać się na wiedzy o ptaku, miejscu jego pobytu i opiekunie. Z tego względu metoda pisemnych pytań i odpowiedzi pozostawia wiele do życzenia. W takim przypadku konieczna jest zawsze dłuższa rozmowa.

  OdpowiedzUsuń
 7. wielkie dzięki za tak szczegolowy opis :) dziobek miala uszczerbiony jak wzialem - po 3 tyg juz byl normalny :) zastosuje brak zakrywania i wypuszczanie przy gosciach :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Moim kolejnym zmartwieniem, na jaki natrafiłem podczas chowu moich papug w warunkach domowych, to łączenie w pary...Najpierw aleksandretty większe, choć skojarzone bywają względem siebie dość wybuchowe - zwłaszcza samica. Teraz samica amazonki coraz bardziej i głośniej domaga się "kawalera". Jako "ptasi partnerzy" my ludzie, nie jesteśmy w stanie spełnić ich oczekiwań, z kolei one "uczłowieczone" papugi nie do końca umieją się odnaleźć w papuzim związku. I tak źle, i tak nie dobrze...Z końcem marca sprowadzam dla mojej amazonki rocznego samca, licząc na jej "przychylność". I chociaż, w głębi trochę się boję, że sam "stracę nieco na wartości" wiem, że tak trzeba. Widok moich aleksandrett jak się razem "wydzierają", jak wspólnie bawią i dotrzymują sobie towarzystwa, tylko mnie upewnia w słuszności postanowienia. Fakt, nie jest już tak mi oddana,ale, jak to zwykle aleksandretty wielkie, wciąż wchodzi na ramię, razem się "kąpiemy" i jemy obiad...Tylko kiedy ja wychodzę do pracy papuga ma kogoś, kto siedzi na karniszu i na nią czeka. Nie tęskni tak bardzo. Mają siebie, chociaż początki były ciężkie.Tak to już jest na tym Naszym świecie. Każdemu lepiej w towarzystwie niż bez...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Wspaniale, wpis pełen nadziei - właśnie jestem przed kupnem partnera mojej Aleksie :)

   Usuń
 9. a czy jak zostawię 1 papużkę falistą samą na 6-7 godz to będzie za dużo? Zastanawiam się czy po prostu nie kupić jej jakiejś zabawki czy coś w tym stylu. Jeśli to dobry pomysł to proszę o podpowiedź jaką zabawkę najbardziej lubi taka papużka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy od wielu czynników. Jeśli będzie siedziała sama w pustym pokoju i bez zabawek w klatce, to może być to za długo.
   Odpowiednio dobrane zabawki są niezbędne dla zdrowia fizycznego i psychicznego papugi.Trudno mi okreslić dokładnie, jakie wybrać. To musi ustalić opiekun, obserwując swego pupila. Jeśli ptak jest oswojony (ale tylko w tym przypadku), dobrym pomysłem jest lusterko. Ponadto, różnego rodzaju żerdzie, drabinki, liny i hustawki z naturalnego drewna (ale nie z takiego obrobionego przez stolarza) umożliwiającymi ścierania dzioba i pazurów, z różnokolorowymi koralikami i sznurkami, pozwalajacymi ptakowi zająć sie czymś w czasie, gdy pozostaje sam w domu.
   Aby zabawki nie spowszedniały papudze, dobrze mieć kilka zestawów i wymieniać je co kilka dni.

   Usuń
 10. Panie Andrzeju mam w domu Amazonkę zoltoglowom . Jestemw 4 klasie podstawówki . Z rodzicami dużo wyjeżdżamy konkretnie tak 5 razy w roku na tydzień mniej więcej . W takim przypadku zostawiamy mojego pupila u dziadków . Zastanawiamy sie nad kupnem dla niego przyjaciela żeby lepiej przezywał rozstania . Konkretnie chodzi mi o kakadu zoltoczubom lub biało. Moja papuga to samczyk. Moje pytanie brzmi czy te gatunki zaprzyjaźnią i sie zaakceptują ??, Proszę tez o podanie terminu kiedy będzie pan miał w sklepie dostępne rodzaje kakadu dziękuje. Uwielbiam pana blog i filmiki na youtube . Dziękuje .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie wiem o amazonce, ale sądzę, że umiejętnie postępując nie powinno być większych problemów z połączeniem obu papug. W sprawie dostępności ptaków proszę o kontakt bezpośrednio ze sklepem. Młode obu gatunków powinny być jeszcze dostępne obecnie, a później dopiero w okresie wakacji.

   Usuń
  2. Pisząc, że nie wiem nic o amazonce, miałem na myśli, że nie wiem nic o Twojej amazonce. Po prostu, nie znam jej - jej wieku, stopnia związania z opiekunem, jej przyzwyczajeń, itp.

   Usuń
 11. Dzień dobry
  mam pytanie trochę nie na temat,
  Zastanawiam się nad kupnem senegalki w sklepie centrum egzotyki jeszcze w tym roku we wrześniu
  czy w tym miesiącu będę muł się załapać na młodą ręcznie wykarmioną afrykanke senegalską i czy musiałbym ją już teraz zarezerwować czy mogę przyjść do sklepu i ją kupić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tym blogu poruszana jest tematyka związana z zachowaniami papug. W sprawach ich zakupu proszę kontaktować się z Centrum Egzotyki lub Sklepem z Papugami.

   Usuń
 12. dzień dobry czy słowik chiński będzie dobrym towarzyszem kakadu moluckiej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest mało prawdopodobne, aby między tymi ptakami zostały nawiązane jakiekolwiek relacje.

   Usuń
 13. Dobry Wieczór
  Mam prośbę do Pana dotycząca wyboru papugi może trochę o mnie mam 27 lat pracuje 8-9 godzin dziennie w soboty 6 godzin ale jak mnie niema wtedy w domu przebywa zawsze ktoś.Mam mieszkanie 120m i duży taras gdzie tez mogła by mieć papuga woliere oczywiście jak na zewnątrz bedzie ciepło i słonecznie względem papug jestem laikiem czytam rożne blogi jak i Pański oraz oglądam filmiki interesowała by mnie papuga która szybko sie klimatyzuje lubi być brana na ręce czy kolana rozpieszczana nie jest dominująca nie musi recytować książki Pana Tadeusza ale nie ukrywam ze chciałbym zeby była skłonna do mówienia a i najważniejsze na papugę mogę pozwolić sobie wydać +- 1000zl
  Z góry dziękuje za odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam do lektury artykułu: "Wybór papugi - gatunek to nie wszystko"

   Usuń
 14. Witam, mam 7 miesięczną nimfę i niema mnie w domu (poza sb i nd) od 6 do 7 godzin. Zawsze rano krzyczy i budzi mnie, chodzi po głowie itp... Słyszałem, że najleprzym sposobem jest dokupienie kolegi/koleżanki. W innych artykułach nic nie znalazłem, więc proszę o pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku, gdy nie możemy poświęcić papudze wystarczającej ilości czasu, dokupienie jej partnera jest najlepszym wyjściem.

   Usuń
 15. Dzien dobry Panie Andrzeju
  mam pytanko mam barwnika czarnoglowego 5 miesieczna czy moge dokupic 3 letnia tego samego gatunku czy nic jej nie zrobi
  pozdrawiam Tadeusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziekuje za szybka odpowiedz pozdrawiam
   ps:a czemu nie raz szczypie mocno(dziobie) jakby sie zloscila ze sie jej zabrania dojscia do danej rzeczy czy to normalne?czy granat jej nie zaszkodzi?

   Usuń
  2. Papuga zawsze usiłuje wybadać, na co może sobie pozwolić z opiekunem. Jeśli czegoś się jej zabrania, chce ustalić, czy aby człowiek nie zmieni zdania i nie ulegnie jej. Jeśli w wyniku agresywnego zachowania osiągnie swoje cele i odniesie wrażenie, że opiekun bojaźliwie ustępuje, tego rodzaju postępowanie będzie coraz częstsze i jeszcze bardziej agresywne. Dlatego, zwłaszcza gdy papuga jest jeszcze młoda, trzeba być stanowczym i nie ulegać jej kaprysom. Od tego będzie zależeć, jak w przyszłości ułożą się wzajemne relacje ptaka i człowieka.
   Granat - owoc nie zaszkodzi. Z innymi granatami radziłbym zachować daleko idącą ostrożność ;-)

   Usuń
 16. dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz pozdrawiam Tadeusz

  OdpowiedzUsuń
 17. Dzien dobry P.Andrzeju czy moglby Pan napisac co moze jesc barwinka czarnoglowa tzn jakie owoce warzywa ziarna na email:kobra1973301@seznam.cz badz tutaj
  i czy mozna dokupic 2 papuge prawie w tym samym wieku co ta 1 papuga?
  z powazaniem Tadeusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sprawie pierwszego pytania sugeruję zapoznanie się z publikacją “Ptaki Egzotyczne Poradnik” autorstwa M. i T. Vrieds. Książka jest obecnie dostępna w księgarniach. Można w niej znaleźć bardzo przydatne informacje o żywieniu papug. Nie ma tam co prawda wymienionych barwinek, ale stosuje się do nich zalecenia dotyczące pion i amazonek. Co do pytania drugiego to nie podejmuję się dawać jakiejkolwiek rady bez, choćby podstawowej, wiedzy o obu papugach.

   Usuń
 18. dziekuje za odpowiedz Panie Andrzeju
  pozdrawiam Tadeusz

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam Panie Andrzeju, czytam Pana bloga z zaciekawieniem. Jednej dokładnej odpowiedzi nie mogę znaleźć. Czytałam, że wiek papugi da się jedynie rozpoznać czy jest młoda, tzn. do ok 6 miesiąca życia. Potem niestety nie da się już rozpoznać. Ktoś zobaczył moją nową papużkę i stwierdził, że ma 4 lata. Czy jest to możliwe, aby tak dokładnie określić jej wiek? Dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiek papug rozpoznaje się na podstawie wielu cech ich wyglądu, związanych głównie z okresem dorastania i dojrzewania. Dlatego, zwykle na początku możliwe jest dość dokładne jego określenie, później można jedynie podać, miej lub bardziej przybliżony, przedział wiekowy, w którym jest dany ptak. Papug jest jednak ponad 300 gatunków. Ich przedstawiciele bardzo różnią się między sobą. Niektóre dojrzewają po kilku miesiącach, innym natomiast może zająć to nawet do 10 lat, a właśnie ujawnianie się np. cech dymorficznych, może stanowić podstawę określenia wieku. Dlatego w żaden sposób nie potrafię ocenić, czy można było określić wiek opisywanej papużki, ponieważ nie znam jej gatunku, a bez tej informacji nie ma mowy o merytorycznej dyskusji na temat jej wieku. Być może chodzi Panu o papużkę falistą, ale możliwe też, że użył Pan zdrobnienia słowa papuga.

   Usuń
 20. Tak, chodzi o papużkę falistą. Ktoś, kto zajmuje się hodowlą jako hobby zobaczył papugę zakupioną ok. dwa tygodnie temu i stwierdził, że ma ona 4 lata, a nie rok jak mi powiedziano.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najłatwiej i najpewniej można określić wiek papugi odczytując dane z jej obrączki. Jeśli ją posiada, sprawa jest prosta.
   Osoba z doświadczeniem jest w stanie stwierdzić na podstawie wielu cech, że papużka falista jest starsza niż deklarowany 1 rok. Jednak na określenie jej wieku dokładnie na 4 lata, ja przynajmniej, bym się nie odważył.

   Usuń

 21. DRODZY CZYTELNICY,
  rozpoczynając przed kilkoma laty pisanie tego bloga, nie przypuszczałem, że prezentowana tematyka spotka się z tak ciepłym przyjęciem i zyskam aż tak liczne grono czytelników. Zainteresowanie moimi tekstami przełożyło się na rosnącą lawinowo ilość zapytań i próśb o porady. Niestety, doba ma tylko 24 godziny i zaczyna mi już brakować czasu na życie i obowiązki zawodowe. Dlatego, z żalem, zmuszony jestem wstrzymać dalsze komentarze. Wybaczcie, proszę, i szukajcie odpowiedzi na nurtujące Was problemy w opublikowanych artykułach i wśród udzielonych już przeze mnie odpowiedzi. Zapraszam też wszystkich serdecznie na filmy poradnikowe na PAPUZIEJ TELEWIZJI http://youtube.com/c/papuziatelewizja

  OdpowiedzUsuń