Treści bloga, zawierające opisy papuzich zachowań i sposoby postępowania z nimi, odnoszą się wyłącznie do tzw. papug do towarzystwa.
Zachowania ptaków trzymanych w parach i wolierowych stadach są odmienne i nie można do nich stosować opisanych tu metod.

Reklama

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania treści bloga bez wiedzy i zgody autora.

20 lutego 2012

Ranking najlepiej gadających papug

Które papugi najlepiej „gadają”? Czego oczekiwać od poszczególnych gatunków? –  to pytania najczęściej zadawane przez osoby, chcące wybrać dla siebie pierzastego towarzysza. Często formułują to pytanie: „która papuga jest najbardziej inteligentna?”, rozumiejąc przez inteligencję zdolność do wypowiadania dużej ilości słów. No więc, które papugi najlepiej gadają? To często subiektywne odczucie. Ale trzeba też pamiętać, że u papug, jak u ludzi, niektóre osobniki są po prostu bardziej wygadane, a niektóre mniej.

Zapraszam też na film zrealizowany na podstawie tego artykułu. Występują m.in. papugi ze Sklepu z Papugami w Warszawie.


Pomijając fakt, że ilość opanowanego słownictwa nie zawsze przekłada się na inteligencję (ci z Państwa, którzy oglądacie np. sprawozdania z Sejmu, wiecie, co mam na myśli), to udzielenie odpowiedzi na pytanie, które gatunki papug najlepiej „gadają”, jest dość trudne. Umiejętności naśladowcze każdego osobnika są bowiem zdeterminowane wieloma czynnikami. Oczywiście, gatunek ma dominujące znaczenie, ale poza tym zależy to też od opiekuna -  od tego, jak bardzo bliska więź łączy go ze swoim pupilem, ile czasu mu poświęca i jak dobrze ptak czuje się w jego domu. Czynników tych nie sposób przecenić.

Istnieją specjalnie tresowane papugi, które występują w różnego rodzaju przedstawieniach i papuzich cyrkach. Są one przyzwyczajone do publicznych występów. Swoimi wyuczonymi zachowaniami wręcz szokują publiczność, ale zwykle nasi domowi pupile, nawet jeśli w obecności opiekuna „gadają” bez przerwy, to w obecności nieznanych im osób milkną i wiele czasu musi upłynąć, aby pokazały, co naprawdę potrafią. Nie jest przypadkiem, że w Mistrzostwach Polski Ptaków Gadających „PAPUZIE GADANIE” wygrywały zdecydowanie mniej stresujące się gwarki. Rywalizujące z nimi papugi w nowym miejscu, przy błyskach fleszy aparatów fotograficznych i kamer telewizyjnych, milkły i tylko nieliczne dały się namówić na wypowiedzenie pojedynczych słów.

Umiejętności naśladowczych nie sposób też precyzyjnie określić. Jest to zawsze indywidualne wrażenie. W oparciu o jakie kryteria można porównać np. ptaka śpiewającego polski hymn z innym osobnikiem, recytującym inwokację z „Pana Tadeusza”? (przykład z ostatniej edycji „PAPUZIEGO GADANIA”).

Oczywiście, papugi nie rozmawiają, ale są na tyle inteligentne, że z czasem zaczynają kojarzyć pewne sytuacje z określonymi zapamiętanymi dźwiękami. Wtedy bardzo często potrafią odezwać się na temat i wyartykułować swoje potrzeby i oczekiwania. Postronny obserwator jest gotów przysiąc, że był świadkiem, jak papuga rozmawiała z ludźmi.

Na użytek tego bloga – i tylko dla niego – postaram się stworzyć własny, prywatny ranking gadających papug. Wybór jest bardzo subiektywny i, być może, nie będzie się pokrywał z odczuciami wielu moich czytelników, mających odmienne doświadczenia ze swoimi pupilami, gdyż często zdolności naśladowcze zależą od konkretnego osobnika.

I miejsce (ex aequo) dla dwóch amazonek – amazonki żółtogardłej (Amazona ochrocephala oratrix) i żółtoszyjej (Amazona ochrocephala auropalliata). To dwa gatunki zdecydowanie górujące nad pozostałymi papugami. Choć, przy niewłaściwym postępowaniu mogą stać się nieco hałaśliwe, to swymi zdolnościami naśladowczymi wyprzedzają o lata świetlne inne papugi. W Internecie można obejrzeć setki filmików, na których te właśnie dwa gatunki amazonek opowiadają, recytują, wybuchają śmiechem, gwiżdżą melodie, kasłają, chrząkają, śpiewają piosenki lub nawet arie operowe.
Nie bez znaczenia jest też wspaniały wygląd tych bajecznie ubarwionych ptaków i świetny charakter, który sprawia, że świetnie nadają się na ptaki do towarzystwa.

Miejsce II – żako. To miejsce należy się przedstawicielom tego gatunku choćby za samą popularność i powszechną opinię najlepiej gadających ptaków, którą się cieszą. Ptaki te można bez trudu nabyć w sklepach zoologicznych, ale, co podkreślam, muszą trafić do naszego domu jako młode, ręcznie wychowane osobniki. Starsze, nieoswojone żako, co prawda, nauczą się powtarzać dźwięki, ale nie pozwolą się już oswoić.
Żako mają dość wątłą konstrukcję psychiczną – każda zmiana w otoczeniu może wywołać u nich panikę. Duża podatność na stres z całą pewnością odbija się negatywnie na prezentowaniu ich wspaniałych zdolności naśladowczych. Gdy dojrzeją, wymagają od opiekuna poświęcania im zdecydowanie większej ilości czasu niż inne papugi. Jeśli ta potrzeba obcowania z człowiekiem zostanie zaspokojona, staną się wspaniałymi kompanami.

Miejsce III – większość gatunków pozostałych amazonek, szczególnie żółtogłowa, zmienna, niebieskoczelna, białoczelna i inne. To ptaki również bardzo przywiązujące się do swoich opiekunów i biorące udział w życiu całej rodziny. Zdolności naśladowcze poszczególnych osobników mogą być dość zróżnicowane nawet w obrębie tego samego gatunku. Wiele zależy od tego, w jakim wieku zostały oddzielone od innych ptaków i trafiły do naszego domu. Ręcznie wychowane amazonki, jeśli wcześnie znalazły się wśród ludzi, zastępują swoje naturalnie wydawane dźwięki wyuczonymi słowami i odgłosami otoczenia.

Miejsce IV – papużka falista. Najbardziej powszechna, a przy tym najtańsza papuga. Do nauki mówienia nadaje się wyłącznie młodziutki, najlepiej ręcznie wychowany samiec. Trzymany w izolacji od innych ptaków i związany z człowiekiem potrafi nauczyć się naśladowania słów (te najbardziej uzdolnione - nawet kilkuset), które kojarzy z określonym postępowaniem opiekuna i dzięki temu może zadziwić, odzywając się adekwatnie do zaistniałej sytuacji.

Miejsce V – konura słoneczna. Ta, stosunkowo niewielkich rozmiarów, wspaniale ubarwiona papuga przeżywa ostatnio boom swojej popularności, głównie w Europie Zachodniej. Jest zdecydowanie mniej hałaśliwa od innych gatunków konur, wspaniale przywiązuje się do opiekuna i ma duże zdolności naśladowcze. Zawsze jest skora do zabawy. Nadaje się zwłaszcza dla dzieci, z którymi nawiązuje świetny kontakt. Szybko uczy się powtarzać dźwięki z otoczenia. Zanim zacznie powtarzać słowa, często wprowadza nas w błąd, emitując łatwiejsze dla niej do naśladowania inne dźwięki, np. dzwoniący telefon. Zmusza nas to niekiedy do konieczności ciągłych zmian ustawień dzwonków w komórkach.

Miejsce VI – mnicha nizinna. Coraz powszechniejsza i niedroga. Wspaniały towarzysz zabaw. Inteligentna, szybko się uczy, ale nie wolno dopuścić, aby przekonała się, że swoim zachowaniem może wpłynąć na postępowanie opiekuna.

Miejsce VII
(ex aequo) – inne konury (jendaj, rudosterki, patagonki). Zawsze skore do zabawy. Ręcznie wykarmione zatracają z czasem naturalnie wydawane dźwięki o dość wysokich tonach, zastępując je ludzkimi słowami i odgłosami z otoczenia. Wszystkie konury trzeba odpowiednio wychować. Mają skłonności do dominacji i dlatego nie wolno dopuścić, aby ptak wymuszał na nas wspólną zabawę czy podanie przysmaku. O tym my musimy decydować. Jeśli ich krzyki na samym początku znajomości nie wpłyną na postępowanie, którego oczekują od opiekuna, będziemy mieć przez długie lata wspaniałego przyjaciela, z którym nawiążemy bliskie więzi.

Miejsce VIII – aleksandretta obrożna. Ptak bardzo popularny, powszechnie dostępny w coraz liczniejszych odmianach barwnych. Jeśli trafi do nas w bardzo młodym wieku, można nauczyć ją naśladowania wielu słów i dźwięków. Lepsze zdolności naśladowcze mają na ogół samce, ale, niestety, ustalenie płci na podstawie wyglądu staje się możliwe dopiero po drugim roku życia. Nie są to zwykle pieszczochy, szukające bliskiego kontaktu z człowiekiem. Ale, jak wszystkie oswojone papugi chcą przebywać w jego pobliżu. Podobne zdolności mają również inne gatunki aleksandrett.

Miejsce IX – kakadu (różne gatunki). Poszczególne osobniki dość znacznie różnią się swoimi zdolnościami naśladowczymi, ale wszystkie umiejętnie łączą swoje umiejętności werbalne z aktorskimi i tanecznymi, potrafiąc stworzyć prawdziwy show. To autentycznie papuga-orkiestra. Ich liczne talenty sprawiają, że kakadu są papugami najczęściej spotykanymi w papuzich cyrkach. Silnie wiążą się z człowiekiem. Wymagają poświęcania im sporej uwagi. Przy niewłaściwym postępowaniu opiekuna mogą stać się hałaśliwe i mają, zwłaszcza samce, skłonność do dominacji. Podstawowa wada kakadu to, niestety, ich bardzo wysoka cena.

Miejsce X – ary (różne gatunki). Miejsce w pierwszej dziesiątce, choć na końcu, to wynik protekcji. Przyznaję się, że zostałem przez nie skorumpowany i umieściłem je na swojej liście. To rezultat mojego, od wielu już lat, zauroczenia tymi ptakami. To same naj... Największe, najpiękniejsze, najbardziej zrównoważone i najbardziej inteligentne. Co prawda, potrafią nauczyć się naśladować tylko pojedyncze słowa, czasem bardzo krótkie zdania i to z typowym papuzim akcentem, gdy tymczasem papugi z początku tej listy są w stanie imitować również tembr głosu konkretnej osoby.
Ale przecież mowa to tylko jeden ze sposobów komunikowania się. Ary potrafią czynić to na wiele sposobów. Artykułują swoje potrzeby wykorzystując również mowę ciała, czy inne, poza mową ludzką, dźwięki, które, związany z nimi opiekun potrafi bez trudu właściwie zinterpretować.

Raz jeszcze pragnę podkreślić, że przedstawiony ranking jest moim subiektywnym poglądem opartym na wieloletnich obserwacjach. Jednak w żadnym razie nie chciałbym, aby ktokolwiek traktował go jako wyrocznię, a już, broń boże, jako opracowanie mające naukowe podstawy. Sporządzając go miałem wiele dylematów, czy np. papugi żako są lepszymi mówcami od amazonek niebieskoczelnych i żółtogłowych? Czy kapryśne usposobienie tych pierwszych powinno mieć wpływ na obniżenie ich pozycji w rankingu?

Wysoka pozycja papużki falistej to nie wynik protekcji z mojej strony. Te małe ptaszki, choć niewielu o tym wie, są świetnymi naśladowcami. Jeśli spełnimy określone warunki, mogą wspaniale imitować dźwięki, a ta zdolność, pomimo ogromnej popularności tych papug, jest zdecydowanie niedoceniana.

Zapraszam na filmy o tym, jakie papugi można nauczyć mówić i jak je uczyć mówić:


36 komentarzy :

 1. Witam Panie Andrzeju,
  domagam się dodania do listy eklektusów! I to stanowczo! Moja lora w wieku kilku miesięcy wspaniale gwizda, naśladuje różne krótkie słowa jak co, no ,nie , nie wolno, a kuku i wygwizduje kukułeczka kuka chłopiec Panny szuka, wlazł kotek i wiele innych;p
  W porównaniu do reszty moich papug jest bezkonkurencyjny. W porównaniu do niego aleksy po 9-ciu latach jedynie gwizdają, cmokają i "esemesują" naśladując niektóre dzięki telefonu. Blado wypadają amazonki-potrafią melodyjnie gwizdać i to tylko jak zobaczą psa...No obnażyły nieco avifaunę Amazonii, ale za to krzyczą najgłośniej i zawsze jest je słychać;p
  Lora-a mam porównanie z żako mojej Pani dentystki, jest niepłochliwa i tolerancyjna na obcych. W porównaniu do szaraków zawsze ma coś do powiedzenia;p Wnioskowane miejsce to 3-4 pozycja;p
  Pozdrawiam
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest ponad 300 gatunków papug. Zdecydowana większość z nich potrafi naśladować mowę i inne dźwięki. Umiejętności naśladowcze zależą od wielu czynników i, pomimo pewnych prawidłowości, są zawsze sprawą indywidualną. Podkreślałem, że przedstawiony przeze mnie ranking jest bardzo subiektywny i jest moją prywatną oceną papuzich umiejętności, opartą na własnych doświadczeniach. Każdy właściciel gadającego ptaka może mieć własne zdanie na ten temat - i to zupełnie różne od mojego. I to jest właśnie fajne. Zapraszam wszystkich, którzy mogą podzielić się z nami opiniami o swoich "gadających" pupilach. Niech stworzą własne rankingi. Kto wie, może zakończy się to kolejną edycją Mistrzostw Polski Ptaków Gadających "Papuzie Gadanie". Dwie zorganizowane dotąd imprezy były świetną zabawą i pozwoliły zaprezentować ptasie umiejętności szerokiej publiczności.

   Usuń
 2. Oczywiście ma Pan rację, to jest Pański ranking i w Pana odczuciu ochrocephala oratrix wygrała ( i słusznie:)) Naturalnie co hodowca, to i jego prywatne subiektywne odczucia, tak względem werbalnych jak i uczuciowych aspektów współżycia z Naszymi pierzastymi pupilami. Brak eklektusów na szerszej liście tłumaczyć można ich jeszcze dość małą popularnością, ze względu na sposób odżywiania się tych papug. Wiele osób błędnie kojarzy barwnice jako typowe miękkojady, acz menu tych papug rzeczywiście obfitować musi w najróżniejsze potrawy od gotowanych fasoli i bobików począwszy, przez ryż, makaron, kiełki, owoce po Orlux i granulat skończywszy...Stąd wielu się ich po prostu boi, bądź boi się większych nakładów na żywienie, bo i tak w Naszym pięknym kraju bywa. Niestety nie posiadam tak wszechstronnej wiedzy jak Pan, ale mój ranking ( oczywiście będący TYLKO moim subiektywnym osądem )przyznaje 1 miejsce Lorze wielkiej tak za inteligencję jak i niepowtarzalną urodę, miejsce drugie aleksandretty większe, które również naśladują wiele różnych dźwięków z najbliższego otoczenia, miejsce trzecie amazonka niebieskoczelna - naprawdę dobry imitator gwizdów, niestety dość histeryczna i czasem "złośliwa", natomiast miejsce czwarte Kurika (Amazona amazonica), który gwizdać nauczył się w sumie od samicy aestivy, ale świetnie kojarzy gwizdanie na psa i ilekroć widzi Naszego czworonoga "nie żałuje sobie" i nań pogwizda. Na tym muszę jednak zakończyć moją króciutką listę, ponieważ nie chciałbym wypowiadać się w sprawie gatunków papug których nie mam i nie hodowałem. Mogę dodać jedynie, że konura nandaja mojej dziewczyny również jest niezłym imitatorem dźwięków ( pomimo jej naturalne przeraźliwego wrzasku;p) ale z racji swego uroku i pozawerbalnych aspektów jest fantastycznym kompanem i bardzo miłym towarzyszem człowieka. Ale to przecież rodzaj aratinga, a od nich to już tylko rzut kamieniem do ar, a któż ar nie kocha...:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. a co z senegalkami afrykańskimi? Stosunkowo rzadko "mówią"?

  OdpowiedzUsuń
 4. Umiejętności naśladowcze afrykanek senegalskich są niewielkie. Czasami udaje się nauczyć je wypowiadania pojedyńczych słów lub - rzadko - krótkich zdań.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za odpowiedź. A tak trochę odbiegając od tematu "gadania", czy może Pan wytłumaczyć dlaczego mówi się że senegalki to papugi niewielkich rozmiarów za to z charakterem dużej papugi? Czy są one jakoś wybitnie inteligentniejsze od małych czy średnich papug, czy chodzi o coś innego?

  OdpowiedzUsuń
 6. Afrykanki senegalskie, pomimo niewiele większych rozmiarów niż np. afrykańskie nierozłączki, a porównywalnych np. z australijskimi rozellami czy azjatyckimi aleksandrettami, są decydowanie bardziej od nich inteligentne, łatwiej się oswajają i bardziej związują z ludźmi.
  Pomijając gorsze zdolności naśladowcze, ich zachowanie można porównać do żako, amazonek i podobnych znacznie od nich większych i droższych papug.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam.Przeczytałam że mają Państwo w sprzedaży młode amazonki żółtogardłe w sprzedaży.Jaka jest ich cena?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sprawie cen proszę o kontakt ze SKLEPEM z PAPUGAMI lub biurem sklepu.

   Usuń
 8. 1.żako
  2.wszystkie amazonki
  3.faliste
  4.aleksandretta obrożna
  5.nimfa
  6.konura słoneczna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mnicha nizinna wg rankingów światowych klasyfikuje się w pierwszej dziesiątce wnosze więc o jej dopisanie :)

   Usuń
 9. W jakim wielku można usłyszeć od aleksandretty obroznej choć pare słów.
  Jak pomóc jej w nauce- tylko do niej nawijając???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma reguł. Najwięcej zależy od stopnia zażyłości papugi z opiekunem. Zwykle, w przypadku tego gatunku, jeśli papuga nie ufa człowiekowi, to nie przejawia większych chęci do powtarzania zasłyszanych od niego dźwięków. Pierwsze słowa można usłyszeć zwykle po 2-3 miesiącach, ale zdarza się, że trwa to znacznie dłużej.
   Nauka może polegać na powtarzaniu słów, ale należy to traktować jako zabawę i robić tylko do czasu, gdy papuga jest zainteresowana i ten rodzaj zabawy sprawia jej przyjemność. Jeśli będzie zniecierpliwiona należy przerwać, bo może to przynieść odwrotny skutek. Może w przyszłości źle reagować na te słowa.

   Usuń
 10. witam , nie wspomina Pan w rankingu co do najlepiej gadających papug nic o bardzo mądrym i cenionym gat, papug eclectus / Lora wielka nie będe się przechwalała co potrafi i jak mówi. Poprostu wystarczy wpisać hasło - ,, eclectus gadająca papuga Lora wielka ,, a na YT zobaczy Pan jak i inni zainteresowani co potrafi i jak rozmawia mój samiec o imeniu Lorek Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. A barwniki, piony.Czy można od nich usłyszeć jakieś słowo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, cóż, nie są to najlepsi naśladowcy, ale, z całą pewnością, przewyższają "średniaków". Więcej zależy tu od opiekuna, niż od papugi.

   Usuń
 12. Witam Panie Andrzeju. Śledzę Pana blog i mam pytanie. Posiadam ręcznie wykarmioną amazonke ekwadorska ma 7 miesięcy jest oswojona do tego stopnia ze przylatuje sama do domowników bierze pokarm z ręki, smakołyki daje się głaskać wszędzie nawet po dziobie. Piszę to wszystko dlatego ze myślę iż jest na tyle oswojona i zżyta z nami, że chyba nie powinno być problemu z tym żeby wkoncu zaczęła powtarzać to co się do niej mówi a mimo to ma to gdzieś i oprócz swojego imienia czyli Paco bo tak ją nazwaliśmy nie ma ochoty powtarzać niczego. Przed każdym podaniem jej smakołyków odsuwam smakołyk z przed dzioba mówiąc do niej np.pycha a ona nic tylko się jeszcze wtedy denerwuje :( czy jest szansa ze zacznie mówić coś więcej? A jak tak to kiedy wkoncu ma już 7 miesięcy i przypominam że jest z nami już 5miesięcy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Amazonki tego gatunku mają gorsze umiejętności naśladowcze niż innych, ale też powinny powtarzać. Przynajmniej pojedyncze słowa. Imitowanie dźwięków zależy w największym stopniu od poziomu zażyłości między papugą a człowiekiem. Jeśli ich relacje nie są zbyt bliskie lub też ilość poświęcanego ptakowi czasu niedostateczna, nie należy oczekiwać sukcesów w tej dziedzinie. Jeśli amazonka przez większość dnia jest sama, lub przebywa wśród ludzi, ale nie jest emocjonalnie związana z którąś z nich, też będą problemy. W Pana przypadku, być może, przyczyna problemu została opisana w ostatnim Pana zdaniu. Jeśli papuga ma 7 miesięcy, a od 5 przebywa wśród ludzi, to znaczy, że trafiła do Państwa, mając zaledwie dwa miesiące i była dokarmiana przez Was jeszcze przez kilka tygodni. Przypuszczam też, że przez ten czas próbowaliście Państwo nawiązywać z nią relacje. Tymczasem, do uzyskania samodzielności, papuga powinna być izolowana od wpływów otoczenia. Nie jest bowiem jeszcze gotowa do odbierania zbyt wielu bodźców z zewnątrz. Taki właśnie nieodpowiedni sposób postępowania odbija się zwykle negatywnie na ptasiej psychice.

   Usuń
 13. Panie Andrzeju - mam Amazonke niebieskoczelna i chce Panu za wszystkie rady i opinie serdecznie podziekowac , jestem szczesliwy , ze trafilem na pana jako fachowca . dziekuje (SUPER) Roman z Niemiec

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetny blog, aż chce się czytać.

  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam. W styczniu tego roku kupiłam, a właściwie odkupiłam amazonkę oratrix ( samca ) 4 - letniego. Nie tęsknił za poprzednimi właścicielami, często używa dzioba jako straszaka, ale widać że nas zaakceptował i ma do nas zaufanie. Pomimo zapewnień poprzedniego właściciela że papuga gada, nasz papug czasami powtarza jedynie swoje imię, oraz " kto tam " i śpiewa " ku ku ".Żadnych innych słów nie powtarza, chociaż czasami sprawia wrażenie jakby chciał powtórzyć , puszy się i wydaje ciche dźwięki. Proszę powiedzieć czy jest szansa aby w tym wieku papuga nauczyła się nowych słów i jak z nim postępować . Pozdrawiam serdecznie Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku nabywania starszej papugi “z drugiej ręki” zawsze trzeba się liczyć z tym, że w nowym otoczeniu może się zamknąć w sobie lub z tym, że będzie się wolniej uczyć i nie osiągnie takich rezultatów, jak młoda papuga.
   Prezentowanie przez papugę zdolności naśladowczych jest głównie rezultatem stanu emocjonalnych relacji łączących ją z opiekunem. Dlatego, główny nacisk należy położyć na to, by ptak nam zaufał i, żeby kontakty z człowiekiem stały się jego naturalną potrzebą społeczną. To wymaga codziennych, wielogodzinnych kontaktów, których nic nie zastąpi. Jeśli godziny swojej największej dziennej aktywności, papuga będzie spędzała w samotności, postępy nie będą imponujące.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź. Ja spędzam z naszą papugą prawie cały dzień . Codziennie jest wypuszczana z klatki i duzo czasu spędza poza nią. Pod wieczór często przysypia na ręce, rozpoznaje nasz samochód i ja mąż wraca z pracy to kwili i krzyczy jak widzi go przez okno. Zawsze po jego powrocie musi posiedzieć u niego na ręce lub ramieniu i wszędzie za nim lata.Wydaje mi się ze takie zachowanie świadczy o zaufaniu papugi. Mam jeszcze jedno pytanie" czy podcięcie lotek może mieć znaczenie przy nauce słów ?" Już wcześniej chcieliśmy podciąć lotki, ale weterynarz nie chciał ponieważ papug gubił pióra i wyrastały mu nowe . Waham się przed podcięciem lotek ponieważ nasz Oskar bardzo lubi latać i nie wiem czy przez to byłby nieszczęśliwy . Proszę o podpowiedź czy powinnam podciąć mu lotki . Zaznaczam że latają nie obija się o meble czy też ściany. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam Anna

   Usuń
  3. Przycięcie lotek w żaden sposób nie przekłada się na poprawę zdolności naśladowczych papugi. Wskazania do tego są zupełnie inne. Jeśli papuga fruwa po mieszkaniu w sposób dla niej bezpieczny, to przycinanie lotek jest bezcelowe.

   Usuń
 16. Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. w ubiegłym roku kupiłam 15 kg Prestige Premium Amazone Parrot. Przechowywałam w plastikowych zamkniętych pojemnikach. Okazało sie że jest zarazona wołkiem zbożowym. Czy taką karmę muszę wyrzucić i czy można ją uratować oraz czy taka karma może zaszkodzić papudze. Pozdrawiam i pilnie czekam na odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie wolno podawać takiej karmy papudze i nie można jej uratować. Należy ją wyrzucić.

   Usuń
 17. witam
  co Pan mysli o zakupie aleksy wielkiej?ma dwa lata jest oswojona,troche mówi...moje marzenie o duzej papudze w rizsądnej cenie....ale czy to rozsądny wybór?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aby zająć stanowisko, musiałbym poznać papugę. Proszę jednak poważnie się zastanowić, ponieważ zakup dorosłego ptaka zawsze wiąże się z dużym ryzykiem. Po zmianie otoczenia może zachowywać się zupełnie inaczej i nie zawsze uda się jego adaptacja do nowych warunków. Proszę też zapoznać się z moim artykułem "Papuga z drugiej ręki".

   Usuń
 18. Witam, mam do Pana pytanie w sprawie mojej nimfy. Ptak ma 5 miesięcy (nie wiem jak to określić) i jest u mnie tydz. Kiedy go puszczam to na mnie siada, lecz gdy chce go pogłaskac to syczy. Jak szybko go oswoic ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli siada na opiekunie, oswojenie papugi wydaje się jedynie kwestią czasu. Być może miała jakieś negatywne doświadczenia z rękoma, np. nieumiejętne łapanie itp. Trzeba być cierpliwym, spędzać z nią dużo czasu i nie robić niczego “na siłę”. Proszę próbować dawać smakołyki z ręki i głaskać ptasim piórem – łatwiej jej to zaakceptować niż dłoń.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuje

   Usuń
 19. Witam chciałam się dowiedzieć czy jest różnica w mówieniu u kakadu różowej ... tzn chodzi o płeć bo wiem ze niektóre gatunki wykazują pewną zależność że np .samca łatwiej jest cokolwiek nauczyć moja papuga ma dopiero 11 tygodni nie znam płci ...i chciałam się jeszcze dowiedzieć kiedy min zaczynają mówić te papugi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U tego gatunku płeć nie ma znaczenia, jeśli chodzi o zdolności naśladowcze. Natomiast to, kiedy papuga zacznie mówić, jest sprawą bardzo indywidualną i zależy głównie od jej relacji i stopnia zażyłości z opiekunem.

   Usuń
 20. witam panie Andrzeju,mam pytanie czy rozellę można nauczyć gadać.Czy lepiej kupić pisklę do karmienia czy lepiej już kupić takie co samo je.ktore papugi z tych tanszych do 200zl sa takie ktore mozna nauczyc mowic?pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli mogę radzić, to proponuję zastanowić się nad innym gatunkiem papugi. Rozelle to piękne papugi, ale typowo wolierowe, niezbyt sprawdzające się jako ptaki do towarzystwa. Samce można niekiedy nauczyć gwizdać melodie, ale ich umiejętności naśladowcze na tym się kończą. Papug tego gatunku raczej nie wykarmia się ręcznie, gdyż pozostawione, nawet na kilka dni bez kontaktu z ludźmi, dziczeją. A rozelle wychowane przez naturalnych rodziców nie nadają się na ogół do oswojenia. Co prawda, czasem można spotkać oswojone rozelle, ale jest to wyjątek od reguły.
   Kupienie pisklęcia do karmienia nie ma sensu. Proszę zapoznać się z artykułem: "Nie gwałćmy papuziej natury" http://papuziblog.blogspot.com/2013/05/nie-gwacmy-papuziej-natury.html
   oraz filmem "Nie gwałćmy papuziej natury, czyli prawidłowy ręczny wychów"
   https://www.youtube.com/watch?v=4BHE76rCRKA

   Tanimi papugami posiadającymi znakomite zdolności naśladowcze są samce papużek falistych.

   Usuń
 21. Drodzy Czytelnicy,
  rozpoczynając przed kilkoma laty pisanie tego bloga, nie przypuszczałem, że prezentowana tematyka spotka się z tak ciepłym przyjęciem i zyskam aż tak liczne grono czytelników. Zainteresowanie moimi tekstami przełożyło się na rosnącą lawinowo ilość zapytań i próśb o porady. Niestety, doba ma tylko 24 godziny i zaczyna mi już brakować czasu na życie i obowiązki zawodowe. Dlatego, z żalem, zmuszony jestem wstrzymać dalsze komentarze. Wybaczcie, proszę, i szukajcie odpowiedzi na nurtujące Was problemy w opublikowanych artykułach i wśród udzielonych już przeze mnie odpowiedzi. Zapraszam też wszystkich serdecznie na filmy poradnikowe na PAPUZIEJ TELEWIZJI http://youtube.com/c/papuziatelewizja

  OdpowiedzUsuń