Treści bloga, zawierające opisy papuzich zachowań i sposoby postępowania z nimi, odnoszą się wyłącznie do tzw. papug do towarzystwa.
Zachowania ptaków trzymanych w parach i wolierowych stadach są odmienne i nie można do nich stosować opisanych tu metod.

Reklama

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania treści bloga bez wiedzy i zgody autora.

25 marca 2011

Jaki gatunek wybrać?

Potencjalny nabywca ma możliwość wyboru z przynajmniej kilkudziesięciu gatunków papug dostępnych w obrocie handlowym. Ceny są bardzo zróżnicowane – od kilkudziesięciu do nawet kilkunastu tysięcy złotych za sztukę.

Są gatunki bardzo łagodne, które świetnie nadają się np. do zabaw z małymi dziećmi. Inne natomiast, z powodu ich skłonności do dominacji, wymagają „silnej ręki” i podporządkowują się jedynie opiekunowi o silnej osobowości, który ma doświadczenie w postępowaniu z papugami.

Niektóre gatunki papug są dość hałaśliwe, a wydawane przez nie dźwięki mogą być trudne do zaakceptowania przez sąsiadów. Z tego względu trzymanie pewnych gatunków w blokach mieszkalnych, zwłaszcza w grupach składających się z większej liczby osobników, może wywołać protesty sąsiadów.

Wszystkim papugom opiekunowie muszą poświęcić dużą ilość czasu. Konieczne są wzajemne interakcje, ale niektóre gatunki wymagają tego czasu szczególnie dużo. Z tego względu np. żako jest wspaniałym pupilem dla osoby mogącej spędzać z nim większość dnia. Podobnie jest z kakadu. W przypadku konieczności pozostawienia ptaka na dłużej samego (choć też nie na całe dnie) zdecydowanie lepszym wyborem jest np. amazonka.

Istotne znaczenie ma wielkość przestrzeni, którą możemy wygospodarować w mieszkaniu dla naszego pupila. Przestrzeń dla ptaka jest w znacznej mierze zdeterminowana jego wielkością, a ta u poszczególnych gatunków waha się od kilku centymetrów do ponad metra. Nie ma zbyt dużych klatek czy wolier. Im jest większa, tym lepiej. Generalnie ptak musi mieć przynajmniej możliwość swobodnego rozłożenia skrzydeł i przefrunięcia z żerdzi na żerdź. Papugi długo-ogonowe częściej fruwają i dlatego ich pomieszczenie powinno być szersze. Dla gatunków krótko-ogonowych bardziej istotna jest wysokość pomieszczenia i możliwość wspinania się po gałęziach i linach. W przypadku oswojonych papug do towarzystwa dobrze jest zadbać również o stworzenie poza klatką przestrzeni do zabawy, np. stojak lub specjalnie wyposażone miejsce na górze klatki.

Papug nie można nauczyć załatwiania potrzeb fizjologicznych w określonych miejscach. Konieczne jest okresowe usuwanie nieczystości i czyszczenie pomieszczeń, które zajmują, jednak odchody np. odżywiających się nektarem lorys wymagają częstszych porządków, gdyż w przeciwnym razie może dojść do wystąpienia nieprzyjemnych zapachów i rozwoju owadzich larw. Papugi, które są ziarnojadami, nie stwarzają aż takich problemów i ich odchodów nie musimy tak często usuwać.

Pisząc o wyborze papugi celowo traktuję większość związanych z tym spraw dość ogólnie. Nie chciałbym niczego narzucać ani sugerować. Pragnę jedynie, aby wybór dokonany przez potencjalnego nabywcę ptaka był wyborem świadomym, opartym na wiedzy o przyszłym pupilu. Chodzi o to, żeby nie zostać zaskoczonym mogącymi pojawić się problemami. Nie działajmy pod wpływem impulsu. Oczywiście, nie można wykluczyć sytuacji, że wyjdziemy ze sklepu zoologicznego z zupełnie innym gatunkiem papugi niż ten, po który przyszliśmy, bo ten konkretny osobnik po prostu nas zauroczył. Ważne jest jednak, żeby to zauroczenie nie było jedynym powodem zakupu i byśmy mieli pewność, że możemy zapewnić naszemu nowemu pupilowi wymagane przez ten gatunek warunki. Dlatego wcześniej czytajmy, zadawajmy pytania i dyskutujmy, aby zwierzę, z którym spędzimy najbliższe lata było u nas szczęśliwe i abyśmy my byli zadowoleni z obcowania z nim.
Zapraszam na film o wyborze gatunku papugi dla dziecka i w ogóle dla początkującego:Zapraszam na filmy w Papuziej Telewizji, gdzie opowiadam więcej o poszczególnych gatunkach. Ale zanim podejmiesz decyzję o zakupie konkretnego gatunku, koniecznie przeczytaj mój artykuł: "Wybór papugi - gatunek to nie wszystko":

110 komentarzy :

 1. Witam,

  Jakiś czas temu wpadł mi do głowy pomysł aby jako swojego pupila domowego sprawić sobie papużkę. Jako że od urodzenia w moim domu były zawsze zwierzęta, jestem osobą która je uwielbia i potrzebuje ich towarzystwa. Głownie psy, koty rybki i chomiki itp. Z ptakiem miałam do czynienia tylko jeden raz i było to przykre doświadczenie gdyż jak Pan to opisał był to kanarek po przejściach,wydziczały źle karmiony. Teraz po przeprowadzce i zamieszkaniu w nowym domu jednak potrzebuję towarzystwa małego wesołka i wydaje mi się że ptaszek sprawdził by się tu najlepiej. Jednakże czytając w internecie i na Pańskim blogu wiem że wybór ptaka to nie taka prosta sprawa, może byłby mi Pan w stanie doradzić jaki najbardziej Pasowałby do moich potrzeb i warunków abyśmy obydwoje byli szczęśliwi (ja i ptaszek)Na chwilę obecną pracuję w domu juz od roku ale nie jestem w stanie przewidzieć czy nie zmieni się to kiedyś. Ptak jaki byłby mi potrzebny to taki który nie produkuje zbyt dużo hałasu gdy będę rozmawiała przez telefon pracując. Ale był towarzyski , aby uczyć go mowić i nasladowac głosy, lubiący kontakt z człowiekiem. bardzo podobają nam sie papugi żako i barabanda ale przedział cenowy jest zbyt wysoki. Czy jest mi Pan w stanie polecić Paużkę o ile taka istnieje aby miesciła sie w przedziale cenowym 200 - 500 zł ? czy raczej radzi Pan uzbierać większą kwotę.
  Będę wdzięczna za pomoc i radę od specjalisty takiego jak Pan, Pański blog jest wspaniały:) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podane przez Panią wymagania spełniają prawie wszystkie gatunki papug. Chociaż, te najbardziej inteligentne i najbardziej nadające się jako ptaki do towarzystwa, są, niestety, drogie. Ale w podanym przez Panią przedziale cenowym mieści się barabanda (papuga tarczowa), która się Pani tak podoba. Młode barabandy (choć nie z ręcznego karmienia, bo te są zdecydowanie droższe) będą po oswojeniu fajnymi kompanami. Trzeba się jednak liczyć z faktem, że w przypadku młodych baraband ustalenie płci nie jest możliwe, a wygląd dorosłego samca jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny i tylko samiec posiada zdolności naśladowcze. Ze swojej strony doradzałbym również rozważenie zakupu którejś z konur, choć ich ceny są nieco wyższe.
   To, czy ptak będzie hałaśliwy, czy nie, zależy tylko od jego opiekuna. Jeśli będzie go Pani w odpowiedni sposób wychowywać (moje posty o postępowaniu z papugą), to jego posiadanie nie będzie kolidować z Pani obowiązkami zawodowymi.
   W sprawie cen proszę kontaktować się bezpośrednio ze SKLEPEM Z PAPUGAMI.

   Usuń
 2. Witam.
  Śledzę ten blog od dłuższego czasu jak również inne ciekawe strony internetowe odnośnie papug ponieważ od dłuższego czasu przygotowuje się do kupna papugi dlatego zbieram wiele informacji z różnych źródeł i z tego powodu mam duży mętlik a mianowicie głównym obiektem moich zainteresowań była odmiana żako kongijskiego ale po dłuższych analizach stwierdziłem że ten ptak nie nadaje się do mnie ze względu na to że od pon. do pt. nie ma mnie w domu max do 10ciu godzin. Po konsultacjach z paroma doświadczonymi osobami i hodowcami polecali mi Amazonkę niebieskoczelną która także mi się bardzo podoba problem tkwi w tym że mieszkam w bloku i nie wiem czy te ptaki nadają się do takich warunków chodzi tutaj głownie o sąsiadów bo czytając większość forów dowiedziałem się że amazonki lubią sobie pokrzyczeć a głosy mają donośne. Bardzo interesujące jak dla mnie są również małe ary nobils i severa. Chciałbym zapytać pana o radę jak w rzeczywistości wygląda sytuacja z tymi ptakami czy nadają się do zamieszkania w bloku tym bardziej że mnie nie ma jak wyżej pisalem od 6 do 10 godzinn dziennie poza weekendami a żony nie ma 7godzin, czy zapewniając np. Amazonce zajęcie typu zabawki wytrzyma te parę godzin sama. Jest to dla mnie oczywiste że każdy ptak musi się odzywać, pogwizdać, poskrzeczeć bo taka jest ich natura. Miałem już doświadczenie z mniejszymi gatunkami ale czytając wypowiedzi niektórych ludzi na innych forach można popaść w depresje i wywnioskować że żeby kupić większą papugę trzeba by wybudować dom w lesie na odludziu;]z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie papugi źle znoszą codzienne wielogodzinne, samotne siedzenie w klatce. Ważne, aby po powrocie do domu zrekompensować naszemu pupilowi czas rozłąki poprzez bliskie relacje z nim. Jeśli papuga dłużej zostaje sama, klatka powinna być możliwie duża, wypełniona dużą ilością często wymienianych zabawek i z pojemnikami na karmę, wymagającymi od papugi pewnego wysiłku (także intelektualnego), aby się do nich dostać. W czasie, gdy domownicy są obecni, papuga, nawet jeśli jest zamknięta w klatce, powinna mieć możliwość ich obserwacji.

   Z całą pewnością powinien Pan wykluczyć arę nobilis z powodu jej nieprzyjemnego, wysokiego głosu, który, rzeczywiście, może być trudno akceptowalny przez sąsiadów w bloku. Lepszym pomysłem wydaje się zakup bardzo młodej amazonki (lepszy od niebieskoczelnej będzie któryś z gatunków ochrocephali lub zmienna). Wykluczyłbym nabycie dorosłego osobnika, który był już u innej osoby lub wychowanego przez naturalnych rodziców.

   Tym niemniej, każda papuga musi być od samego początku odpowiednio "wychowywana". Krzykliwe papugi to zwykle wynik błędów popełnionych przez opiekuna w pierwszym okresie pobytu w nowym domu. Jeśli papuga zorientuje się, że swoim głośnym zachowaniem wpłynie na postępowanie człowieka - będą problemy.

   Usuń
  2. Witam,zastanawia mnie jedna rzecz...w większości pana wypowiedzi wychwala pan papugi ręcznie karmione.Moim zdaniem takie wychowanie bardzo dużo papugom odbiera-zwłaszcza papuzich zachowan.Albo chcemy mieć w domu papugę,albo twór wyglądający jak papuga ,ale z jej naturalnym zachowaniem mający niewiele wspólnego.Takie zwierzę z "prawdziwą" papuga wspólny ma tylko wygląd.Znacznie lepsze jest nabycie pary/kilku młodych papug (zależnie od wymagań gatunku) i oswojenie ich.Mamy wtedy papuge w domu,lubiącą człowieka (bo dlaczego nie,skoro krzywdy od niego nie zaznała),a jednocześnie mamy możliwość oglądania wzajemnych interakcji pomiędzy poszczególnymi osobnikami-co chyba mamy na celu kupując papugę.Czy może chcemy posiadać zwierzę o powierzchowności papugi i sztucznie wtłoczonym nienaturalnym zachowaniem.A może chodzi o lenistwo człowieka?Po co pracować ze zwierzęciem ,poświęcać czas na oswajanie i budowanie wzajemnej więzi i zaufania.Szkoda tylko zwierząt.
   Mam w domu papugi,nie potrzebuję,żeby do mnie gadały,siadały mi na głowie i widziały we mnie swojego partnera.Za to straszną frajdę sprawia mi obserwacja ptaków,przekonanie do siebie papuziego nieśmiałka,czy fakt,że niektóre ptaki z własnej woli zechcą poświęcić mi trochę swojego czasu.I myślę,że o to chodzi w posiadaniu papug.Ale może się mylę.

   Usuń
  3. Przepraszam, że nie odpowiem w tym miejscu. Zainspirował mnie Pan do potraktowania tematu szerzej. Zapraszam do lektury: http://papuziblog.blogspot.com/2015/05/potrzeba-kontaktu-czy-obserwacji.html

   Usuń
 3. Witam.
  Za jakiś czas planuje wyjechać do Angli.
  Postanowiłem zakupić kogoś do towarzystwa .
  Poszukuję papugi która zaspokoi mój głód samotności :)
  Cena nie gra roli .
  Będzie mieć wolierę ogrodową oraz klatkę.
  W domu jestem praktycznie cały czas .
  Chcę by była dość duża , najlepiej towarzyska .
  Nie musi być łatwa do oswojenia.
  Kolorystyka obojętna :)
  Wiedza moja jest bardziej teoretyczna niż praktyczna.
  Doradzisz mi jakiś gatunek ?
  Z góry dziękuje i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno jest odpowiadać na podobne pytania bez większej wiedzy na temat predyspozycji i upodobań przyszłego opiekuna. W praktyce sprowadzałoby się to do opisu charakteru i wymagań poszczególnych gatunków, a ewentualny sugerowany wybór byłby oparty o moje własne preferencje.

   Zawsze uważam, że konieczna jest rozmowa z przyszłym właścicielem papugi i dlatego sugeruję odwiedzenie mnie w Sklepie z Papugami lub kontakt telefoniczny.

   W Pana opisie jest np. sprzeczność: chce Pan mieć papugę towarzyską, a jednocześnie nie musi być łatwa do oswojenia. To dwie różne rzeczy. Jeśli ma być towarzyska, to musi być bardzo oswojona.

   Jeśli cena nie gra roli, papuga ma być duża i nie musi najlepiej gadać, to sugeruję któryś z gatunków ar, ale najlepiej z ręcznego wychowu.

   Usuń
 4. Witam. Mam piątkę dzieci, chciała bym kupić im papugę z którą mogliby się zaprzyjaźnić.Myślałam o arze, ale trochę się obawiam. Czy mogła bym prosić o poradę? Mam dobre warunki w domu i miałam już papugi tylko mniejsze. O arze ciągle czytam i nie mogę przestać o niej myśleć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przedstawiciele rodzaju ar, ze względu na swój bardzo zrównoważony charakter, łagodność i dużą inteligencję, są idealnymi pupilami dla dzieci. Oczywiście, pod warunkiem, że trafi do nich młody, ręcznie wykarmiony osobnik. Taka papuga szybko nawiąże bliskie relacje z opiekunami.

  Nigdy jednak nie jestem w stanie bez dłuższej rozmowy odpowiedzieć na pytanie, jaki gatunek najlepiej nadaje się dla konkretnej rodziny. Kontakt mailowy jest tu niewystarczający. Ważne są bowiem oczekiwania przyszłego właściciela ptaka, jego warunki mieszkaniowe i materialne, tryb życia, itd. Dlatego zawsze w podobnym przypadku zapraszam na rozmowę do Sklepu z Papugami lub proszę o kontakt telefoniczny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam. Od niedawna nosze sie z zamiarem kupna papugi. Powinna znosic inne zwierzeta, czeste glaskanie i przytulanie przez moje siostry i kuzynki. Jestem jeszcze uczniem w domu jestem tylko popoludnie ale kontakt z czlowiekiem i zwerzetami bedzie miala caly czas. Mam duzo miejsca wiec moze byc duza. Cena nie gra roli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam, ale wyjazd wakacyjny spowodował, że na pewien czas rozstałem się z komputerem. Odrabiając "wyjazdowe zaległości" natknąłem się na ten komentarz. I, co ja, biedny, mam odpowiedzieć. Rzetelne potraktowanie sprawy zmusiłoby mnie do napisania książki, w której powinienem opisać i porównać cechy kilkudziesięciu gatunków, choćby tylko najpopularniejszych, papug. Drugi wariant - to krótka odpowiedź: np. ara hiacyntowa. Ma opinię jednej z najwspanialszych papug do towarzystwa. Szybko zaprzyjaźnia się z ludźmi i domowymi zwierzętami. Jest łagodna i bardzo inteligentna. Świetnie nadaje się dla dzieci. Co prawda, trzeba na jej zakup wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych i wymaga sporej woliery, ale pytający twierdzi, że wielkość pomieszczenia i cena są bez znaczenia. Zastanawiam się, czy aby na pewno?
   Powyższy komentarz jest klasycznym przykładem tego rodzaju zapytań, które często otrzymuję. Nic praktycznie nie wiem o przyszłym opiekunie papugi. Jest uczniem, ale czy jest to zerówka czy uniwersytet? W jakim wieku są jego siostry i kuzynki? Z jakimi zwierzętami miałby się kontaktować ptak? I, w końcu, jak rozumieć "cena nie gra roli"? Dużo tych znaków zapytania.
   Niestety, nie jestem jasnowidzem czy cudotwórcą. Staram się odpowiadać na pytania w sposób rzetelny, zgodny z moją wiedzą i doświadczeniem, choć przy dużej, i wciąż rosnącej, liczbie zapytań, limitowany czasem, który mogę na to poświęcić. Ten właśnie czas powoduje, że nie jestem w stanie wymieniać z jedną osobą w nieskończoność korespondencji, która doprowadziłaby kiedyś do takiego przybliżenia zagadnienia, że mógłbym udzielić w miarę rzetelnej odpowiedzi. Dlatego w podobnych przypadkach apeluję - tu nic nie zastąpi rozmowy, w której szybko można przekazać informacje, które osobie niedoświadczonej wydawać się mogą mało istotne, a których wydobycie od niej wymagać może napisania wielu maili.
   Chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami z każdym, kto tego chce. Proszę jednak, przychodźcie Państwo do Sklepu z Papugami lub - jeśli mieszkacie daleko - telefonujcie. Tylko w ten sposób mogę z czystym sumieniem cokolwiek doradzić czy podsunąć określony sposób postępowania z Waszym pupilem.

   Usuń
 7. Witam.
  Również przymierzam się do zakupu papugi;)
  Wcześniej byłam już szczęśliwą właścicielką bardzo towarzyskiej nimfy. Teraz myślę o jakimś większym ptaszku.
  Interesuje mnie Aleksandretta(obrożna bądź większa),Konur Słoneczny, Rudosterka Perlata, Lorysa Tęczowa.
  Mimo tego, że mam wyrozumiałych sąsiadów chciałabym się dowiedzie który z tych gatunków robi najmniej hałasu( oczywiście zrozumiałe jest dla mnie, że papugi lubią sobie pokrzyczec).
  Z góry dziękuje za profesjonalną poradę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie wymienione gatunki należą do dość hałaśliwych, ale to, jak papuga będzie się zachowywać, zależy w głównie od jej wychowania. Młody, ręcznie wychowany ptak, nie posiadający wcześniej innego właściciela będzie cichy i spokojny, jeśli od samego początku opiekun poświęci mu sporo uwagi. Z wymienionych gatunków „głosowałbym” na konurę słoneczną.

   Usuń
 8. Witam!
  Bardzo proszę o opisanie charakteru ary nobilis i amazonki modrobrewej ponieważ jest b. mało wiadomości na ten temat.Dodam iż jestem mamą dwóch chłopców w wieku 10-ciu i 6-ciu lat, którzy również bardzo chcieliby papugę-chyba miłość do tych ptaków odziedziczyli po mnie!:) Z własnego doświadczenia znam papużki fliste,nimfy i aleksandretty obrożne ponieważ jako dziecko posiadałam te gatunki, a obecnie przymierzam sie do kupna trochę większej papugi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomimo pewnych cech różniących amazonkę modrobrewą od przedstawicieli innych gatunków amazonek, wpisuje się ona w ogólną charakterystykę tych papug. Ma, co prawda, gorsze zdolności naśladowcze i mniej barwne upierzenie niż inne amazonki, ale generalnie jednak cechy jej charakteru są dość typowe dla tego rodzaju papug. Bardzo przywiązują się one do opiekuna, ale nie są tak chimeryczne i podatne na stres jak żako. Mają, podobnie jak ary, bardzo zrównoważony charakter.
   Inaczej jest w przypadku ary nobilis. Ta najmniejsza z ar, zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i cechy charakteru, odbiega od przedstawicieli pozostałych gatunków ar. W przeciwieństwie do nich nie jest tak zrównoważona psychicznie i zwykle swoim głośnym zachowaniem sprawia dużo problemów opiekunom (a zwłaszcza ich sąsiadom). Poza tym ara nobilis ma silne skłonności do dominacji i nadaje się jako ptak do towarzystwa tylko dla osób, które miały już do czynienia z papugami. Osoby mniej doświadczone, a szczególnie dzieci, będzie próbowała sobie podporządkować.

   Moim zdaniem cechy psychiczne kurik bardziej predestynują je do trzymania jako ptaki do towarzystwa.

   Usuń
 9. Witam . Od kilku lat noszę się z zamiarem kupna papugi Amazonki Zółtogardłej . Nie mam dużego doświadczenia z papugami . Od dziesięciu lat mieszka ze mną oswojona , mówiąca (około 20 słów plus kilka melodii) papuga falista .Chciałbym zapytać jakie usposobienie w stosunku do innych zwierząt (w domu jest papuga falista i 3 psy ) i małych dzieci (5 -9 lat)mają Amazonki . Jestem osobą aktywną zawodowo jednak moja nieobecność w domu rzadko jest dłuższa niż 8 godzin a w ciągu dnia zawsze jest jakiś domownik . Chciałbym również zapytać o dostępne w internecie rzetelne publikacje na temat w/w gatunku . Gdzie kupić Amazonkę , żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek , jakiej wielkości klatkę powinienem zapewnić papudze , czy latem w ciągu dnia papuga ta może spędzać w wolierze zewnętrznej . Z góry dziękuję Panu za odpowiedź .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Amazonka żółtogardła (oratrix) to papuga powszechnie uznana za najlepszego ptaka do towarzystwa. Ma zdecydowanie najlepsze zdolności nasladowcze, niepowtarzalny, bajeczny wyglad (choć młode są niepozorne i podobne do innych amazonek) i wspaniałe usposobienie. Jedyne wady to dość wysoka cena i trudność w ich zdobyciu. Jeśli chcemy mieć papugę umiejącą spiewać arie operowe, naśladować do złudzenia głosy znanych jej osób i inne dźwieki z otoczenia, to wybór tej właśnie papugi wydaje się oczywisty. Jej reakcji na inne zwierzęta nie zawsze da się przewidzieć, ale, z mojego doświadczenia, zwykle zaprzyjaźnia się z innymi domowymi pupilami, choć jest dominująca i dąży do podporządkowania ich sobie.
   Ręcznie wykarmiona i prawidłowo ułożona świetnie nadaje się do zabaw z dziećmi. Duża klatka i woliera zewnętrzna w okresie letnim są jak najbardziej wskazane, ale nie można zapominać, że najbardziej ważną rzeczą dla zdrowia przebywającej wśród ludzi, oswojonej papugi, są bezpośrednie kontakty z opiekunami. Ich braku nie zrekompensuje nawet wielka i wspaniale urządzona woliera zewnętrzna, jeśli ptak będzie spędzał w niej całe dnie w samotności. Internet jest pełen filmików z tymi papugami, które tańczą, śpiewają i opowiadają dowcipy.Jest też ogromna ilość wiadomości na temat amazonek żółtogardłych. Trzeba je jednak, podobnie jak inne zamieszczone w sieci treści, traktować z dużą dozą sceptycyzmu. Na polskich stronach wypowiadają się często osoby, których kompetencje, choć niekiedy trudno zarzucić im złą wolę, budzą duże wątpliwości. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że zupełnie inne opinie na temat tego samego gatunku bedą pochodzić od osób zajmujących się ich hodowlą, a inne od tych posiadających oswojone, "udomowione" ptaki (choć, jeśli trafiła im się "papuga po przejściach" lub nie z ręcznego chowu, ich wypowiedzi nie bedą obiektywne).
   W przypadku amazonki żółtogardłej trzeba bardzo uważać na oszustów sprzedających zamiast nich bardzo podobne do młodych osobników amazonki żółtogłowe, które są zdecydowanie tańsze. Amazonki żółtogardłe rozmnażają się o określonej porze roku. Jeśli więc ktoś oferuje je nam poza sezonem, trzeba mieć się szczególnie na baczności. Młode oratrixy są w sprzedaży jesienią. Ponieważ oratrix zalicza się do Załącznika A Konwencji Waszyngtońskiej, sprzedawca musi przekazać dokument Eurocites zezwalający na wprowadzenie zwierzęcia z Załącznika A do obrotu handlowego. Zwykłe zaświadczenie weterynaryjne o urodzeniu w hodowli jest nieważne i może narazić nabywcę na szereg przykrości.
   Zapraszam do obejrzenia filmu o oferowanej przez nas amazonce żółtogłowej na YouTube:
   http://www.youtube.com/watch?v=csgGLzcp5iI

   Usuń
 10. Witam,
  Chciałabym aby w moim domu zagościła para papużek. Nie zależy mi na tym aby były oswojone - ogromną radość sprawia mi obserwowanie zachowań i interakcji ptaków między sobą. Zależy mi aby były ładne, ciekawe w obserwacji, niezbyt hałaśliwe i niepłochliwe (jestem stale w domu z małymi dziećmi). Doczekanie się potomstwa byłoby dla mnie też wyjątkowym doświadczeniem. Mogę zapewnić dużą klatkę, cena ptaków musiałaby być jednak umiarkowana. Bardzo proszę o sugestię jakim gatunkiem/ gatunkami powinnam się zainteresować?.
  Będę bardzo wdzięczna za każdą radę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tańszych i niezbyt płochliwych sugerowałbym nabycie pary modrolotek, świergotek lub jakichś łąkówek. Ceny tych ptaków to ok. 150 - 180zł/szt.

   Usuń
 11. Bardzo dziękuję za podpowiedź - poczytam o tych gatunkach. Bardzo podobają mi się Nierozłączki oraz Aleksandretty (zdaje sobie sprawę, że tutaj cena będzie znacznie wyższa) jak one pasują/ nie pasują do moich preferencji? Będę wdzięczna jeszcze za tą informację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nierozłączki to też dobry wybór do domowej hodowli, choć są to ptaki dość hałaśliwe. Rzeczywiście, aleksandretty są droższe i bardziej nadają się do woliery zewnętrznej. Ale jeśli jest Pani w stanie zapewnić im odpowiednio dużą klatkę, w której będą mogły dość swobodnie fruwać, mogą być również trzymane w domu.

   Usuń
 12. Dzień Dobry. Przeczytałem w ofercie sklepu,że w drugiej połowie roku będą dostępne u Pana Amazonki żółtogardłe.Chciałbym się dowiedzieć ile u Pana taka papuga będzie kosztowała(orientacyjna cena)? Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 13. Często na Pana stronie pojawia się napis "ptak na zamówienie". Czy oznacza to, że przywozi Pan niektóre ptaki od innych zagranicznych hodowców i potem sprzedaje, czy po prostu czeka Pan na to, aż Pańskie ptaki będą miały pisklęta. Mam na myśli np. arę hiacyntową, która w Polsce u prywatnych właścicieli jest spotykana na prawdę sporadycznie (przynajmniej tak czytałem). Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście w Polsce nie ma dotąd hodowli ar hiacyntowych. Sprowadzamy je na zamówienie z hodowli na terenie UE, z którymi współpracujemy.

   Poza tym zamówienia często przyjmuje się wcześniej na niektóre gatunki ręcznie wykarmionych papug, bo trzeba zdecydować, czy przeznaczyć pisklęta na ptaki do towarzystwa i wykarmiać ręcznie, czy pozostawić do wykarmienia naturalnym rodzicom i przeznaczyć do dalszej hodowli.

   Usuń
 14. Witam serdecznie,
  Chciałaby kupić 2 papugi, ale cierpię na problemy z zasypianiem ( ranne wybudzenia i problemy z ponownym zapadnięciem w sen, które wydłużają tylko okres między położeniem się do łóżka a wstaniem). Czy takim osobom poleca Pan kupienie papugi ?
  Ile godzin śpią papugi i czy można je nauczyć bycia cicho w określonych godzinach ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Papugi to nie sowy. Są aktywne w ciągu dnia. Najbardziej aktywne są tuż po wschodzie słońca. Później, około południa, mają "sjestę" i odpoczywają, by w godzinach popołudniowych ponownie stać się aktywnymi. Po zachodzie słońca udają się na spoczynek. Jedynym możliwym sposobem, aby papugi nie odzywały się rano jest przetrzymywanie ich w ciemności. Ale trzeba to im zrekompensować wydłużeniem dnia (zapalanie światła), tak by ich doba była podzielona na dwa ok. 12-godzinne okresy dnia i nocy.

   Usuń
 15. Witam, mam 12 lat i zdałam do 6 klasy, od dawna maże o papudze. Jestem amatorka i jedyne ptaki jakie posiadam to ksczki, które są u babci. Mieszkam w bloku z rodzicami (którzy pracują do puzna) i 7-letnim bratem. Tato zgadza się na ptaka pod warunkiem, że będzie cichy, a mama, że będę się nim opiekować, a co do mnie też nie lubię głośnych i przerazliwych dźwięków, ważne dla mnie byłoby łatwe oswojenie się ptaka, niewielkie rozmiary (nie mam miejsca na gigantyczną klatkę) oraz by mógł przywiązać się do wielu osób, nie musi być bardzo kolorowy, a cena bez znaczenia (chociaż dobrze by było gdyby nie przekraczała 500zl). Często wyjeżdżamy, a wlasciwie co weekend, na wieś do babci, w wakacje też większość czasu spędzamy poza domem, dla tego ważne jest, aby ptak przywiązał się do wielu osób, pod moją dłuższą nieobecność zostawalby u babci. Czy mógłby Pan doradzić mi gatunek ptaka (nie musi to być papuga), który nadaje się dla amatorki, nie wydaje głośnych i przerazliwych dźwięków (pasują mi ciche gwizdy lub świergot), jest niewielki, nie przywiązuje się tylko do jednej osoby i mógłby nauczyć się paru słów? Z góry dziękuję!!!
  P.s. Mam do pana kilka pytań. W moim przypadku chyba będę musiała kupić parkę. Jakbym kupiła 1 ptaka (ręcznie wykarmiomego) i oswoila, a potem kupiła drugiego (też ręcznie wykarmiomego), to czy ten drugi przyjąłby od tego pierwszego ufność do człowieka jako coś oczywistego, czy byłby dziki i nigdy by się tak nie oswoil jak ten pierwszy, a może oba byłyby dzikie i nie zwracalyby na mnie uwagi i czy w tym przypadku nie nauczylyby się ani jednego słowa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na podobne pytania odpowiadałem już wielokrotnie na blogu. Doradzanie na odległość na temat wyboru gatunku jest bardzo trudne. Najlepsza jest w tym celu bezpośrednia rozmowa. Dlatego, jeśli mieszkasz blisko SKLEPU Z PAPUGAMI zapraszam na rozmowę.

   Usuń
 16. Dziękuję za szybką odpowiedź! Chętnie przyjdę na rozmowę do SKLEPU Z PAPUGAMI, możliwie jak najszybciej po wakacjach, tylko w których godzinach jest Pan dostępny i czy jest Pan za kasą, czy mam Pana szukać gzies indziej, ten informacje są dla mnie ważne, bo tak szczerze, to byłam w tym sklepie baaardzo dawno i tylko raz, więc nie jestem obeznana gdzie kto i co się znajduje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwykle jestem w soboty. W inne dni można mnie zastać sporadycznie, ale wszyscy pracujący w SKLEPIE Z PAPUGAMI są fachowcami i udzielą wyczerpujących indormacji i doradzą w sprawie wyboru odpowiedniej papugi.

   Usuń
 17. Dzień dobry, od pewnego czasu zaczęłam się interesować papugami i postanowiłam że sprawię sobie takiego towarzysza. Zawsze chciałam mieć arę i ostatnio natrafiłam na ogłoszenie że ktoś oddaje do adopcji, szuka dobego właściciela który się nim zaopiekuje poświęci dużo czasu (jak na papugę przystało). Jedak powstały we nie wątpliwości,czy ptak 2letni nie będzie sfrustrowany, nie zdemoluje mi domu itp czarne scenariusze, do tego okazało się że właściciel nie jest z Polski i Ptak prawdopodobnie zostanie samolotem wysłany- to mnie też martwi czy taka podróż go za bardzo nie zestresuje, bo nie chce żeby się na mnie potem wyżył.. Jeżeli Pan odradza to może lepiej byłoby kupić młode ręcznie wykarmione np Rudosterke, Aleksandrette obrożną lub Afrykanke senegalską- po prostu jakąś papużkę z którą można się zaprzyjaźnić, która jest towarzyska i intelignta. Proszę o radę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Z dwuletnią arą może być różnie. Podróż samolotem też nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nie znam szczegółów tej oferty, ale wydaje mi się, że opisany przypadek adopcji to klasyczny przykład oszustwa internetowego. Zanim wyśle Pani oszustom pieniądze, proszę zapoznać się z lekturą: "Przekręt nigeryjski, czyli jak nie dać się nabić w butelkę"
  http://papuziblog.blogspot.com/2011/04/przekret-nigeryjski.html

  Zawsze uważam, że lepszym rozwiązaniem jest zakup ręcznie wykarmionej młodziutkiej papugi z tańszych gatunków, niż decydowanie się na ptaka z drugiej ręki. Proszę też przeczytać artykuł: "Papuga z drugiej ręki".

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam, mam 13 lat i do niedawna miałam papużkę falistą. Jednak niestety kiedy latała, rozbiła się i nie przeżyła. :( Moja mama obiecała mi drugą papugę, tata pracuje za granicą i rzadko przyjeżdża(3,4x w roku), mama uczy w szkole, a ja chodzę do podstawówki. Za to mieszka z nami jeszcze babcia, razem z małym psem(porównywalnym wielkością do mojej wymarzonej amazonki), rybkami i chomikiem. Cena może być wysoka, zależy mi na dobrze gadającej papudze i mądrej. Mieszkamy w bloku, ale w dużym mieszkaniu i do grudnia pokój mający jakieś 7x5 m stoi pusty. Marzę o amazonce żółtogardłej, czy nadaje się dla nas?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z opisu Pani sytuacji rodzinnej wynika, że jak najbardziej spełnia Pani warunki, aby posiadać papugę. Amazonka jest w/g mnie jednym z najlepszych wyborów, a żółtogardła - jedną z najinteligentniejszych i najlepiej gadających amazonek.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam do Pana jeszcze jedno pytanie. Czytałam że żółtogardłe rozmnażają się jesienią, ale żółtogłowe chyba też. Jak nie pomylić tych obu gatunków z wyglądu(cena, pora roku, co jeszcze?)?

   Usuń
  3. Rzeczywiście, młode wyglądają podobnie i nie mając doświadczenia, łatwo je pomylić. Dlatego radzę kupować z pewnego źródła i zwracać uwagę na dokumenty ptaka. Amazonka żółtogardła musi (!) posiadać tzw. europejski dokument rejestracyjny wydawany przez Ministerstwo Środowiska.

   Usuń
 20. Dziękuję. Amazonkę kupię w listopadzie lub grudniu, być może nawet w SKLEPIE Z PAPUGAMI, ale jeszcze się nie zdecydowałam. Tylko tutaj są dostępne młode. Ja nie jestem zwolenniczką podcinania lotek, ale każdy zrobi jak uważa. Przecież i tak odrosną.
  P.S.: Miałam tylko jedną falistą, ale koleżanka mojej mamy ma araraunę - również dużą papugę, myślę że mogłaby nam udzielić kilku informacji, więc nie będziemy "postawieni na wodzie". :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większość gatunków amazonek, w tym żółtogardłe, lęgnie się w okresie letnim i dlatego samodzielne młode dostępne są zwykle we wrześniu i październiku. W listopadzie czy grudniu możliwe jest jeszcze dostanie pojedynczych amazonek, gdyż niektórzy hodowcy przetrzymują swoje papugi nieco dłużej, by móc je sprzedać drożej przed Świętami Bożego Narodzenia, kiedy to większość młodych jest już sprzedana, a rośnie popyt na prezenty świąteczne.

   Usuń
  2. A czy w SKLEPIE Z PAPUGAMI jest możliwość zarezerwowania danej papugi? Bo żółtogardłe od razu zostaną wykupione, a zbieramy pieniądze, mamy jeszcze za mało.

   Usuń
  3. SKLEP Z PAPUGAMI dokonuje rezerwacji zwierząt po wpłaceniu zaliczki, ale zaliczkowane zwierzęta przetrzymywane są tylko do tygodnia. Po całkowitej zapłacie mogą być przetrzymane do 2 tygodni.

   Usuń
  4. Dobrze, dziękuję. A jeśli się nie uda z pieniędzmi to jestem skazana na drugą falistą, niestety znów będzie non stop wrzask(one cały czas się drą, jak moja Julka).

   Usuń
 21. Witam, przymierzam się do kupna papugi ale jestem właściwie kompletnym laikiem. Jakie gatunki papug może mi Pan polecić w granicach do ok. 150 zł? Zależy mi na papużce dość towarzyskiej i oczywiście inteligentnej. Czy to prawda, że nierozłączki (i inne ptaki w stadkach) mają mniejszy kontakt opiekunem niż pojedynczo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ptaki w stadach nigdy nie będą w bliskiej relacji z opiekunem. Ich oswojenie może polegać jedynie na tym, że będą akceptowały obecność opiekuna w pobliżu i nie będą reagowały panicznie na czynności związane z karmieniem i utrzymywaniem porządku w wolierze czy klatce.

   W podanej cenie trudno będzie nabyć ręcznie wykarmioną papugę (bo, taka najlepiej nadaje się na ptaka do towarzystwa). Jedynie papużka falista może zmieścić się w tej cenie.

   Sugerowałbym też zakup młodziutkiej nimfy lub nierozłączki, która dopiero opuściła gniazdo. Papuga taka powinna dać się łatwo oswoić.

   Usuń
 22. Witam Panie Andrzeju,
  zwracam się do Pana z prośbą o udzielenie mi informacji jaki gatunek papużki najlepiej czułby się w mojej rodzinie. Od dłuższego czasu myślimy o posiadaniu pupila i chcielibyśmy aby to była właśnie papużka. Jestem mamą dwóch synów (8 lat i 2 latka). Pracuję w domu i poza tym zajmuje się wychowaniem synów dlatego też niemal cały dzień jestem w domu. Mieszkamy w dużym mieszkaniu (75m2) więc z miejscem nie ma wiekszego problemu. Zależy mi aby papużka akceptowała wszystkich domowników, była średniej wielkości. Bardzo podoba nam się amazonka żółtogardła, ale wolałabym poznać Pana zdanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Amazonka żółogardła to najlepszy wybór! To papuga o wspaniałym charakterze i niezwykłych zdolnościach naśladowczych. Ponadto, jest pieknie ubarwiona, choć o tym akurat będzie można przekonać się po kilku latach.
   Jednak, aby mieć ptaka, z którego bedzie Pani zadowolona trzeba nabyć młodego, ręcznie wykarmionego osobnika. Młode dostępne są tylko jesienią. To już ostatnie dni na ich zakup. Ponownie młode bedą osiągalne dopiero za rok. Odradzam papugi, które wychowały sie w wolierowym stadzie i te, które były już związane z innymi opiekunami.

   Usuń
  2. Dziękuję Panu za odpowiedź i proszę jeszcze o informację jaki jest koszt zakupu tzw. wyprawki dla tej papużki, tzn. klatka zabawki oraz oczywiście pokarm. I jaki jest średni koszt miesięczny jej utrzymania. Chciałabym przygotować siebie i moją rodzinę, jak i mieszkanie do jej przyjęcia i świadoma wszystkiego podjąć decyzję.
   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Ceny klatek są bardzo zróżnicowane w zależności od jakości i producenta, jednak z punktu widzenia ptaka znaczenie ma tylko jej wielkość. Ceny tych odpowiednich wielkością dla amazonek zaczynają sie od ok. 250 zł. Zabawki, pokarm, minerały i podłoże do klatki "na start" to wydatek ok. 100 zł. Miesięczne koszty utrzymania - ok.20 zł.

   Usuń
 23. Witam.
  Pół roku temu odeszła moja ukochana modrolotka ... nie był to ptak oswojony, kupiłam go w sklepie zoologicznym. Gdy go kupiłam miał około 6 lat i nigdy nie dał się oswoić (wiedziałam, że pewnie się to nie uda), już w sklepie bał się ludzi, ale gdy tylko spojrzał na mnie.. wiedziałam, że jego właśnie szukałam. Wiele radości dawało mi jego obserwowanie i ciekawska natura. Po jego odejściu myślałam (był z nami 10 lat), że już nigdy nie będę chciała hodować ptaka w domu, ale jest inaczej. Czy mógłby mi Pan doradzić jakie gatunki ptaków byłby najlepsze dla mojej rodziny? (Tylko nie chciałabym już hodować modrolotki). Przede wszystkim mieszkamy w bloku (stare budownictwo, pokoje są bardzo wysokie 3,3m), mamy duże mieszkanie, ptak byłby wypuszczany z klatki codziennie by mógł sobie polatać, w domu nie ma nikogo od poniedziałku do piątku około 9 godzin od 7:30 do 16:00. Ptak miałby wolierę o wymiarach 72cm na 56cm na 146cm, która znajdowałaby się w pokoju dziennym, gdzie z rodziną spędzamy w sumie cały czas do późnego wieczora. Mamy psa, który na czas nieobecności domowników znajduje się w innym pomieszczeniu. Chcielibyśmy żeby był to ptak dość towarzyski i zastanawialiśmy się czy nadawałaby się dla nas Aleksandretta obrożna.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aleksandretty są dobrymi ptakami do towarzystwa. Powinno się nabywać je tylko ręcznie wykarmione. Jeśli jednak zdarzy się nam osobnik wychowany przez naturalnych rodziców, to powinien być możliwie najmłodszy - najlepiej przed ukończeniem 3 miesiąca życia. Nie sa najlepszymi papugami dla dzieci ze wzgledu na silne skłonności do dominowania.

   Usuń
 24. Dzien dobry. Mam pytanie chce kupić papuge Konura Słoneczna lub Konura złotoczelna, A pytanie moje dla Pana która z nich jest cichsza? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele zależy od wychowania, ale zdecydowanie lepszą opinię mają konury słoneczne. Jednak, podobnie jak przy wszystkich innych gatunkach konur, do trzymania w domach powinno się wybierać wyłącznie osobniki ręcznie wykarmione.

   Usuń
 25. Witam. Wiem, ze to nie jest dobre miejsce na takiej pytanie, ale zaciekawiła mnie pewna oferta, a mianowicie skunksy (urzekły mnie ich słodkie pyszczki :3). Przechodząc do pytań:
  W jakim wieku są skunksiki?
  Ile kosztowałby taki w pańskim sklepie?
  Jak i kiedy złożyć zamówienia?
  Czy został jeszcze czrno-biały samczyk?
  Pozdrawiam J.B.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Młode skunksy dostępne są wyłacznie latem. W sprawie zamówienia i cen proszę o kontakt ze Sklepem z Papugami około maja.

   Usuń
 26. Witam, Mam dwoje dzieci 4 i 6 lat i chciałabym nabyć małą papużkę, która wytrzymałaby towarzystwo takich dzieci - wiadomo, że będą do niej zaglądać, zaczepiać ją itp. jednocześnie zależy mi na tym żeby nie była zbyt głośna. Myślałam o katarzynce lub falistej. Co Pan by polecił? Może jeszcze jakiś inny gatunek? Czy przewiduje Pan dostępność katarzynki bo widzę, że obecnie nie ma Pan tego gatunku w sprzedaży. Pozdrawiam, Iwona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Abym mógł udzielić rzetelnej rady na temat wyboru gatunku powinienem wiedzieć więcej o rodzinie. W tym celu niezbędna jest rozmowa.

   Nie mamy obecnie w ofercie żadnego ręcznie wykarmionego ptaka z obu wymienionych gatunków. Ale bardzo młode, a więc nadające się do oswojenia papużki faliste są zwykle w bieżącej sprzedaży, a jeśli akurat brak, to okres oczekiwania jest zwykle krótki. Katarzynki z ręcznego karmienia pojawiają się zwykle na przełomie wiosny i lata. Ale młodą katarzynkę, wychowaną przez naturalnych rodziców, możemy sprowadzić na zamówienie za ok. 2 tygodnie.

   Usuń
 27. Witam serdecznie. Jestem pod wrażenia Pańskich wpisów na swoim blogu, które odzwierciedlają zasób wiedzy i doświadczenia, a postawa chęci pomocy i udzielania wskazówek i rad zasługują z pewnością na uznanie, brawo!

  Czy miał Pan do czynienia z Amazonkami? Troche mało na ich temat, a chciałbym nabyć większą papugę niż moje Nimfy. Niestety Żako z racji wrażliwej psychiki odpada, choć podoba mi się najbardziej, więc z bólem muszę z tego gatunku zrezygnować.
  Pytanie mam, czy Amazonki, szczególnie niebieskoczelne, nadają się do współżycia z Nimfami, oczywiscie w oddzielnych klatkach, pytanie tylko czy duża papuga bedzie akceptować mniejsze.
  Interesuje mnie też stopień przywiązania się Amazonki do opiekuna, tak by ten mógł bezstresowo wyjść do pracy, by po przyjściu nie zastać oskubanego z samotności ptaka.

  Pozdr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli ptaki będą trzymane w oddzielnych klatkach, to trudno mówić o jakimkolwiek współżyciu, czy akceptacji. Trzymanie papug w oddzielnych klatkach nie do końca rozwiązuje problem samotności. Papugi, jako zwierzęta społeczne, muszą, poza wrażeniami wzrokowymi, integrować się z innymi osobnikami poprzez bezpośredni kontakt.

   Amazonka niebieskoczelna, podobnie jak i pozostałe gatunki amazonek, jeśli trafi do opiekuna jako młody, ręcznie wykarmiony, dopiero rozpoczynający samodzielne życie ptak, nie związany wcześniej z innymi osobami, nawiązuje bliskie relacje z człowiekiem i jest do niego bardzo przywiązana. Im bliższa relacja takiej papugi z opiekunem, tym mniejsza jej tolerancja na zaakceptowanie dłuższych okresów rozłąki. Nie wiem, jak częste i jak długie byłyby te okresy i, czy, pod nieobecność głównego opiekuna papuga miałaby możliwość kontaktu, choćby wzrokowego, z innymi domownikami. Jeśli nie, to obserwacja nimf w klatce obok, pozwoliłaby jej choćby uporać się z nudą. Ale nie zastąpi to bezpośrednich kontaktów z opiekunem czy innymi papugami.

   Nie wiem w jakim wieku są nimfy i jaki jest stopień ich zażyłości z opiekunem, a bez tej wiedzy trudno jest dawać jakiekolwiek rady na temat ewentualnego połączenia papug w jednej klatce. Amazonka jest zdecydowanie większa i silniejsza i nie powinniśmy obawiać się, że może spotkać ją coś złego ze strony nimfy. Trzeba jednak brać pod uwagę, że broniąc się przed ewentualnymi agresywnymi zachowaniami tej drugiej, może wyrządzić jej krzywdę. Jeśli nimfa jest ptakiem oswojonym i związanym z opiekunem, przy umiejętnym postępowaniu nie powinno być większych problemów z połączeniem jej z młodą, ręcznie wykarmioną amazonką, tak, aby się zaakceptowały i zaprzyjaźniły. Zawsze jednak należy liczyć się z sytuacją, że przebywając wspólnie przez większą część swojej dziennej aktywności, papugi zwiążą się z sobą, emocjonalnie, a to spowoduje, że ich relacje z opiekunem ulegną osłabieniu.

   Jednak, ponieważ nimfy są dwie, więc domyślam się, że nie są one zbytnio związane z opiekunem, a może nawet stanowią parę. W tej sytuacji połączenie ich w jednej klatce z amazonką nie ma sensu. Mogłoby to tylko doprowadzić do poważnych konfliktów.

   Usuń
  2. Nie wiem jak ocenić związanie z opiekunem. Oswojone są na tyle, ze potrafią wejsc na palec, mogą przesiadywać na ramieniu i spać, czasem chodzą ze mną jak cień i ani myślą odlecieć, ale dotknąć się nie dadzą i muszą mieć humor, by ze mną przebywać, inaczej traktują mnie jak intruza.
   Aha, jak się czegoś wystraszą, to czesto przylatują do mnie i się chowają za karkiem. Nie wiem czy taką "parkę" można nazwać przywiazaniem.
   Są to dwa samce najprawdopodobniej, w wieku 13 i 9 m-cy.

   W jednej klatce raczej ich nie umieszczę - nie chciałbym tragedii, bo słyszałem przypadek żako z nimfami, które to pchały się pod dziób dużej papugi i niby było spokojnie do czasu utraty cierpliwości. Skonczyło się to odskubaniem palca, a przy amputacji w rezultacie nimfa zdechła.
   Nie chciałbym takiem sytuacji z Amazonką, jednak na ten gatunek jestem w 90% zdecydowany, narazie jestem w fazie przygotowawczej w wiedzę, oraz w poszukiwaniu odpowiedniej woliery.

   PS. Czy Amazonka nadaje się do opiekuna "samotnie" mieszkającego, którego 5 dni w tygodniu nie ma na 8-9h?

   Usuń
  3. Wydaje mi się, że nabywając bardzo młodą i ręcznie wykarmioną papugę istnieje możliwość doprowadzenia do tego, by nawiązała relacje z obiema nimfami. To pozwoli jej lepiej znosić czas rozłąki z opiekunem.
   Trudno mi kategorycznie wyrokować w sprawie, czy ten gatunek papugi nadaje się dla samotnej, pracującej osoby. Wiadomo, że papugi są istotami społecznymi i dla zaspokojenia swoich potrzeb emocjonalnych wymagają kontaktów z innymi osobami lub zwierzętami. Wiele będzie zależeć od tego jak wiele czasu po powrocie do domu opiekun będzie w stanie jej poświęcić.

   Usuń
 28. Witam bardzo serdecznie,
  Od jakiegoś czasu przymierzamy się do kupna papużki.
  Doświadczenie mam jedynie z papużkami falistymi, ale tym razem chciałabym kupić troszkę większą ze zdolnościami do mówienia. Im więcej czytam i staram się dowiedzieć tym więcej nasówa się pytań i wątpliwości. Jaką wybrać? Gdzie kupić? Niestety by jechać do Warszawy nie mam możliwości. Co w takim wypadku zrobić? Zamówić w sklepie
  zoologicznym? U nas na pomorzu niestety nie mogę znaleźć hodowli a sklepy
  zoologiczne... Hm... ? Może Pan zna jakiś zaufanych godnych polecenia ludzi, lub
  współpracujących z Panem?
  Myślę, że na samą papużkę mogłabym przeznaczyć max 1000 zł.
  Na początku myślałam nad konurą niebieskoczelną lub czarnogłową, ale ostatnio
  zauroczyła mnie konura słoneczna. Czy jest jakaś duża różnica prócz ceny między
  poszczególnymi konurami? w charakterze czy też odżywianiu? Amazonki też są śliczne i czytałam o ich zdolnościach, ale niestety nie są w zasięgu finansowym np żółtogardła.
  Może jakaś inna propozycja?
  Mam dom na wsi, parterowy z dużym ogrodem, ale również dziecko 4 letnie
  w domu. W stosunku do zwierząt jest bardzo łagodna i ostrożna, ale chce
  uprzedzić, że chciałabym by papuga nadawała się do kontaktu z małym
  dzieckiem. Ja nie pracuję więc bardzo dużo czasu spędzam w domu.
  Czytałam również, że duże znaczenie ma to czym ptaszek jest
  karmiony... trochę przestraszyło mnie ta możliwość rozwoju larw w przypadku odchodów ptaszków nie karmionych suchym pokarmem, zwłaszcza, że chciałabym by dość swobodnie
  poruszał się po domu. Czy dotyczy to konurów? Karmienia ich owocami i
  warzywami?
  Jak Pan widzi pytań dużo, ale chciałabym podjąć mądrą decyzję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaczynając od końca. Dieta większości papug powinna zawierać świeże warzywa i owoce. Nie oznacza to, że w ich odchodach larwy owadów będą rozwijały się w znacząco większej ilości niż w tych wydalanych przez ptaki odżywiające się suchym pokarmem. To tylko sprawa odpowiedniego zachowania czystości. Po ptakach trzeba, po prostu, sprzątać, a w cieplejszych porach roku - częściej.
   Co do konur, to wszystkie mają dość podobny charakter. Są ruchliwe, wszędobylskie i zawsze chętne do zabawy. Trzeba jednak uważać, aby nie stały się nadmiernie głośne, ale to już zależy od odpowiedniego wychowania. Konury słoneczne to bardzo dobry wybór, zwłaszcza dla dziecka, ale trudno będzie znaleźć ręcznie wykarmioną w podanej cenie. Innych, tj. wykarmionych przez naturalnych rodziców, proszę nie kupować na papugę do towarzystwa! Dobrym wyborem byłaby też któraś z rudosterek, czyli mniejszych konur, ale sezon już się skończył i trzeba będzie prawdopodobnie poczekać z zakupem do lata.

   Usuń
 29. Panie Andrzeju.
  Jak to jest z głośnością amazonek, często sie wydzierają? Podobno ich dźwięk jest tak donośny, że przysłowiowo tynki zdzierają.
  Chodzi mi głównie o amazonę niebieskoczelną. Kuriki wiem, że lubią się odzywać, a co z odmianą bluefronted?

  Niepokoją mnie też sygnały długości życia amazonek w naszym klimacie. Gatunek ten, przyzwyczajony do południkowego, suchego klimatu, u nas mają tendencje do zachorowań na aspergilozę, co daje przeciętnie długość zycia 10 lat.

  Co Pan powie na ten temat? Ile Wasza parka lęgowa jest już u Panstwa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Głośność amazonek, w porównaniu do innych gatunków papug, jest, moim zdaniem, na przeciętnym poziomie. Są one znacznie cichsze niż "rekordziści" tego "rankingu".

   Jednak, sprawa głośności może mieć istotne znaczenie jedynie w stosunku do papug hodowlanych, trzymanych w grupach. Pojedyncze papugi do towarzystwa, jeśli trafiły do opiekuna jako młode, ręcznie wykarmione, w izolacji od innych osobników zachowują się zupełnie inaczej, bo które od pierwszych dni życia stykały się tylko z dźwiękami występującymi w otoczeniu ludzi. Przebywające wśród ludzi i odpowiednio prowadzone papugi z czasem zatracają potrzebę wydawania naturalnych dźwięków i zastępują je tymi, których nauczą się w naszym otoczeniu. Papuga, która przebywała w stadzie, nauczyła się już, przykrych dla nas wrzasków, których oduczanie jest trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Zachęcam do lektury mojej odpowiedzi na podobne zapytanie użytkownika
   Zodiac Zodiac pod artykułem " O autorze". Tam opisałem obszerniej, co zrobić, aby mieć cichą papugę.

   Co do długości życia, to, gdyby przedstawiona opinia była prawdziwa nie mielibyśmy tak ogromnej ilości amazonek, które trafiają na nasz rynek z licznych europejskich hodowli. Problemy grzybicze, faktycznie, stanowiły problem w okresie, gdy do Europy trafiały ptaki z Ameryki Płd. Obecnie, jeśli papuga choruje, jest to rezultat zaniedbań opiekuna, który trzyma papugi w nieodpowiednich warunkach lub podaje im niewłaściwy pokarm.

   Usuń
 30. mam dzieci w wieku 5 i 11 lat. Zastanawiałam się nad kupnem barwinki- pięcioletni Wojtuś byłby zachwycony, gdyby "tańczyła" i skakała na dywanie. Niestety podejrzewać, że w sklepie zoologicznym w którym planuję zakup ptaka nie będzie tego konkretnego osobnika. Jednak jeśli będzie, ile może kosztować (chodzi mi o zwyczajny sklep zoologiczny)? Czy taka papuga często i dużo krzyczy? (mieszkamy w blogu i zależy nam, by nie przeszkadzać sąsiadom, no i oczywiście samemu nie zwariować :)). jest też kwestia tego, jaka barwinka jest najczęściej spotykana (chodzi o to, że chciałabym najpierw o niej poczytać).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sugeruję zapoznanie się z moim artykułem o barwinkach (http://papuziblog.blogspot.com/2012/12/barwinka-niedoceniana-papuga.html)
   i materiałem na vlogu (http://youtu.be/mEOuF0bQnjo). Myślę, że na zgłębienie wiedzy o tych papugach będzie Pani miała sporo czasu, ponieważ jest raczej niewielka szansa na zakup młodego osobnika z tegorocznych lęgów, no, chyba, że podejmie Pani błyskawiczną decyzję. Co do cen, sugeruję kontakt ze sklepami.

   Usuń
 31. Witam, Panie Andrzeju :)
  Od roku poszukuję odpowiedniej dla siebie papugi. Interesują mnie takie gatunki, jak:
  -konura złotoczelna,
  -konura słoneczna,
  -ara nobilis
  -ara marakana.
  Jako że mieszkam obecnie w bloku, szukam papugi, która nie będzie wydawała zbyt donośnych dźwięków. Nie dotarłam do wiarygodnych, rzetelnych opisów konur, jedynie na forach wyczytałam, iż są one bardzo głośne. Dlatego pomyślałam, że dobrym wyborem może być właśnie ara - spokojna, inteligentna. Pan jednak mówi, że ara nobilis, która urzekła mnie swoim cudownym upierzeniem jest również głośna. W tej sytuacji sama już nie wiem, jaki gatunek wybrać. Jak wypada w tej sytuacji ara marakana? Czy również nie nadaje się do bloku?
  Bardzo proszę o zasugerowanie mi jakichś gatunków. Zależy mi na ptaku, który nie będzie głośny. Nie musi mieć talentów naśladowczych czy świetnie uczyć się sztuczek, ważne, by chciała nawiązywać ze mną kontakt, i koniecznie by była wykarmiona przez człowieka. Pozdrawiam, Magdalena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie papugi wydają jakieś dźwięki. Te, emitowane przez konury czy ary nobilis uważane są za dość głośne, a ich wysokie tony dla niektórych trudne do zaakceptowania, zwłaszcza przez sąsiadów. Wydaje się, że z wymienionych gatunków, stosunkowo najbardziej akceptowalnie odzywa się marakana.
   Ale problem jest zupełnie gdzie indziej. Kierowanie się przy kupnie papug wydawanymi przez nie dźwiękami ma znaczenie, gdy naszym celem ma być ich hodowla, a nie posiadanie papugi do towarzystwa. W przypadku hodowli niektóre gatunki musimy wyeliminować, ponieważ w stadzie są zbyt głośne. Jednak, nawet papugi należące do gatunków wydających głosy określane jako bardziej przyjemne, jeśli wychowały się w wolierze, były wykarmione przez ich naturalnych rodziców albo, jeśli nawet były wykarmione ręcznie, ale miały już kilku opiekunów, były często i na długo pozostawiane same lub też źle je wychowano, mogą stanowić utrapienie dla otoczenia. Dlatego każda z papug wymienionych gatunków, jeśli zostanie ręcznie wychowana, trafi do opiekuna w odpowiednim wieku, a ten będzie poświęcał jej odpowiednią ilość czasu i właściwie z nią postępował, z czasem zatraci zdolność wydawania nieprzyjemnych dla nas odgłosów i zastąpi je dźwiękami, zapożyczonymi z ludzkiego otoczenia, które będzie naśladować. Ale, może też być przeciwnie. Jeśli zostaną popełnione błędy, to każda z tych papug może stać się utrapieniem dla swoich opiekunów i ich sąsiadów. Dlatego, uważam, że przy kupnie ręcznie wykarmionej papugi do towarzystwa, kierowanie się opiniami o dźwiękach emitowanych przez przedstawicieli określonych gatunków, ma, mimo wszystko, znaczenie drugorzędne. Najważniejsze jest bardzo staranne zadbanie, aby wybrana papuga spełniała określone standardy pochodzenia, tj. została odpowiednio wychowana oraz by zaspokajać jej potrzeby, również emocjonalne.

   Usuń
 32. Witam Panie Andrzeju! Wczoraj pisalam do Pana zapytanie odnosnie tego czy nasza rodzina nadaje sie aby zaadoptowac papuge. Niestety nie wiem czy popelnilam jakis blad, niestety pytanie nie pojawilo sie na blogu. Wiec powtorze. Jestesmy nieduza rodzina, tylko ja i maz, w wieku 30 lat. Jestesmy dosc glosni. Mamy tez psa, border collie, ktorego bedzie trzeba nauczyc zycia z papuga. Oboje pracujemy po 8h dziennie. Na wakacje wyjezdzamy 2 do 3 razy w roku na okolo 2 tygodnie. Mamy dom 2 rodzinny (wynajmujemy mieszkanie na dole) z drewnianymi stropami :) Czy sadzi Pan ze bylibysmy dobra rodzina dla jakies papuzki? Czy tak dluga nieobecnosc czy wyjazdy wakacyjne beda dla papugi zbyt bardzo stresujace? Pies zawsze jezdzi z nami, ale papugi raczej nie bedzie mozliwosci zabrac :) Z gory dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zarówno ja, jak i wielu fachowców uważa, że najlepszą papugą do towarzystwa jest ara hiacyntowa. Sądzę, że Państwa rodzina byłaby z niej bardzo zadowolona. Nie wiem, czy byłby przeszkodą fakt, iż jej cena wynosi kilkanaście tysięcy Euro i trzeba zapewnić jej pomieszczenia o powierzchni większej niż przeciętny pokój mieszkalny. Czy mogę więc polecać ten gatunek papugi?
   Papug jest ponad 300 gatunków. Około 20% z nich dostępnych jest w handlu, a z tej grupy przynajmniej połowa nadaje się na ptaki do towarzystwa. Między nimi są ogromne różnice w wielkości, charakterze, wymaganiach odnośnie przestrzeni, której potrzebują. Podobnie z cenami - oferowane w handlu papugi kosztują od kilkudziestu do, nawet, jak w przypadku wspomnianej ary hiacyntowej, kilkudziesięciu tysięcy złotych.
   Aby, w sposób odpowiedzialny, doradzić komuś w wyborze odpowiedniej papugi nie wystarczy kilka zdań o przyszłych opiekunach. To oni muszą, na podstawie swoich oczekiwań, możliwości mieszkaniowych i finansowych, określić swoje oczekiwania. Dopiero na tej podstawie możliwe jest przeprowadzenie rozmowy z fachowcem, który przedstawi plusy i minusy proponowanego wyboru.
   Podobnych pytań o wybór papugi otrzymuję po kilka każdego dnia. I proszę mi wierzyć, nie jestem w stanie odpowiedzieć na nie na odległość. Na podstawie przesłanych informacji można byłoby pokusić się o doradzenie w sprawie wyboru pralki czy lodówki, ale nie papugi, która ma towarzyszyć konkretnej rodzinie przez kilkadziesiąt lat. Wiem z opisu, że Państwo pracujecie. A co po powrocie do domu? Czy zawsze będziecie mieli czas dla papugi po powrocie? Czy klatka z ptakiem ma być jedynie elementem wystroju mieszkania, czy też oczekujecie, że stanie się on czymś w rodzaju pełnoprawnego członka rodziny? Co znaczy "jesteśmy dość głośni"? Co miałoby dziać się z papugą podczas wyjazdów urlopowych? Czy często odwiedza Was rodzina, znajomi, z którymi papuga mogłaby nawiązać relacje, aby później zostawać pod ich opieką na czas Waszego urlopu? I wreszcie, jaką kwotę pieniędzy możecie na przeznaczyć na papugę?
   Myślę, że najpierw musicie Państwo odpowiedzieć sobie na każde z tych pytań. Dopiero po sprecyzowaniu swoich oczekiwań i możliwości należy przejść do następnego etapu, którym powinna być rozmowa, a nie wymiana e-maili, i to najlepiej w obecności konkretnych oferowanych do sprzedaży papug. Bowiem, wybór dotyczy nie tylko konkretnego gatunku, ale również usposobienia danego osobnika. Osobniki tego samego gatunku mogą znacznie różnić się cechami charakteru.

   Usuń
 33. Witam, mam parę pytań. Ostatnio czytam dużo o papugach. Chce kupić i tu jest pewien problem.Mam staly czas pracy od godziny 4 rano do 14. I tu pojawia się pierwszy problem, bądź pytanie, Ja budząc sie do pracy tak wcześnie, budzę papugę ja wychodzę a ona daje koncert :) ? wtedy sąsiedzi mnie zabiją:).. jak temu zaradzić..myślę o modrolotce albo rozelli..Co Pan poradzi? od godziny 14 jestem w stanie poświęcic papudze bardzo dużo czasu..pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozellę raczej odradzam - jest to papuga wolierowa, a modrolotka - owszem, ale powinna być ręcznie wykarmiona. Co do "koncertu" to wiele, a właściwie wszystko, zależy od tego w jaki sposób opiekun będzie postępować z papugą i jak zostanie ona wychowana. Nabywanie starszych ptaków "po przejściach", przy nerwowych sąsiadach, może stanowić problem.

   Usuń
 34. Witam. Chciałbym dowiedzieć się czy w mojej rodzinie mogłaby zamieszkać papuga. W mojej rodzinie jest 5 osób. 2 dorosłych i troje dzieci: 14 l, 11 l, i 5 lat.Moja mama przebywa w domu cały dzień.Ja kończę lekcje o około 14:30. Tata nie ma do 20:00.Chciałbym kupić Amazonkę Żółtogardłą.Zajmowałbym się nią cały wolny czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na podstawie tej krótkiej charakterystyki rodziny nie widzę żadnych przeciwskazań do zakupu papugi.

   Usuń
 35. Czy jeśli kupie tylko jedna papugę (Amazonkę Żółtodziobą) to będzie to właściwe czy trzeba kupić parę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli ma to być papuga do towarzystwa, powinna być trzymana pojedynczo, ale trzeba jej poświęcać dużo czasu. Jeśli tego czasu nie mamy należy trzymać parę, ale papugi nie będą wtedy już tak związane z opiekunami.

   Usuń
 36. Czy jeśli będę poświęcać papudze ok. 7-8 h dziennie to jest to wystarczający czas dla niej ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To problem bardziej złożony. Na takie jednozdaniowe pytanie, które nie zawiera żadnych absolutnie informacji o papudze i opiekunie, mogę tylko odpowiedzieć, równie krótko: sądzę, że tak.

   Usuń
 37. Witam. Od pewnego czasu wraz z mężem czytamy wszelkie informacje o papugach . W domu mamy dwa koty. Po przeczytaniu wielu informacji doszliśmy do wniosku, że najlepsza będzie amazonka żółtogardła. Niestety nie mogą znaleźć informacji o hodowcach. Proszę powiedzieć do którego miesiąca życia najlepiej kupić papugę, żeby można było ją oswoić, Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej nie kupować papugi do oswojenia, tylko ręcznie wykarmioną. Taka będzie już całkowicie oswojona i to w większym stopniu niż gdybyście państwo kupili dzikuska i go oswoili. Papugi nie oswojone, czyli dopiero do oswojenia, to papugi, które przebywały już jakiś czas w wolierowym stadzie i nie sprawdziły się w hodowli, więc hodowca musi się ich pozbyć. Nie nadają się one na ptaki do towarzystwa. Chcąc nabyć papugę tego gatunku, należy wybrać wyłącznie możliwie najmłodszego osobnika (miedzy 4 a 10 miesiącem życia) koniecznie ręcznie wykarmionego.
   Nie znam w Polsce żadnego hodowcy amazonek żółtogardłych. Oferowane na naszym rynku oratrixy pochodzą z hodowli europejskich, nawet jeśli sprzedawane są przez hodowle.

   Usuń
  2. Witam ponownie i dziękuję za odpowiedź. Oczywiście chodziło mi o papugę ręcznie wykarmioną. Z uwagi na to, że w Polsce nie ma hodowli, w jaki sposób można rozpoznać, że papuga jest ręcznie wykarmiona i czy mógłby Pan polecić jakiś wiarygodny sklep , w którym warto nabyć tego typu papugę. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  3. Na kanale CentrumEgzotyki na YouTube można zobaczyć jak zachowują się ręcznie wykarmione papugi. A oto link do filmu o ręcznie wykarmionej amazonce żółtogardłej:
   https://www.youtube.com/watch?v=csgGLzcp5iI

   Usuń
 38. Panie Andrzeju, jeszcze takie pytanie w takiej kwestii. Mieszkam w Austrii, i tu jest obowiązek albo inaczej, jest ustawowo zabronione posiadać tylko jedną papugę, trzeba mieć parę..Czy jeżeli kupie parę..modrolotek, bądź barwinek, albo rudosterek..obojętnie..czy te papugi będąc w parze..będą możliwe do oswojenia..czy z góry jestem skazany na to, że będę je tylko obserwował, chocbym nie wiem co robił ..Czytałem i oglądałem na youtubie, ze rudosterka nie powinna być problemem w mieszkaniu jak jest dobrze wychowana, ale jeżeli są dwie..prosze o obowiektywną odpowiedź..pozdrawiam..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Istnieją gatunki papug, które, trzymane w parach, pozostają nadal oswojone i mają bliskie relacje z opiekunami. Niestety, jest ich bardzo niewiele. Zdecydowana większość, w tym wszystkie wymienione przez Pana gatunki, nie należą do nich. Oczywiście, papugi ręcznie wychowane i trzymane w parach zawsze będą miały lepsze kontakty z ludźmi niż te, wykarmione przez naturalnych rodziców, ale stopniowo będą się one od nich oddalały. Ponadto, jeśli papugi nie będą pochodziły z ręcznego wychowu, ich wspólne oswajanie będzie trudne, a szansa na sukces zdecydowanie mniejsza.
   Szczerze mówiąc, nie wiedziałem, że w Austrii nie wolno trzymać pojedynczych papug. Być może dotyczy to wyłącznie ptaków nieoswojonych. Takie apele, wynikające z pobudek etycznych, kieruje do właścicieli ptaków wiele organizacji zajmujących się ochroną zwierząt w różnych krajach. Mam częste kontakty z osobami zajmującymi się sprzedażą papug i wielokrotnie stykałem się z Austriakami nabywającymi ręcznie wykarmione papugi, i jestem przekonany, że zamierzali je wykorzystywać jako trzymane pojedynczo ptaki do towarzystwa.

   Usuń
 39. Witam. Przymierzam się do zakupu papugi ale nwm jaki gatunek wybrać. Jest ich tak wiele. Mógłby Pan doradzić mi jakiś gatunek? Chciałbym nabyć ręcznie wykarmioną papużkę za max. 1500 zł i dobrze by było gdyby dało się ją nauczyć kilku słów. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardziej złożona sprawa niż się wydaje. Trudno jest odpowiadać na podobne pytania bez większej wiedzy na temat predyspozycji, trybu życia, warunków lokalowych, sytuacji rodzinnej i upodobań przyszłego opiekuna, czy, choćby sezonu w jakim planowany jest zakup. Na podobne pytania odpowiadałem już wielokrotnie na blogu. Doradzanie na odległość na temat wyboru gatunku jest bardzo trudne. Najlepsza jest w tym celu bezpośrednia rozmowa. Dlatego, zapraszam do SKLEPU Z PAPUGAMI.

   Usuń
 40. Witam Panie Andrzeju chcę zakupić amazonkę ekwadorską nigdzie nie mogę znaleźć niczego na ich temat. Proszę o pomoc i jakaś charakterystyke.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest dość dużo publikacji nt. amazonek. Polecam “Ptaki Egzotyczne Poradnik” autorstwa Matthew M. Vriends i Tanya M. Heming-Vriends

   Usuń
 41. Witam panie Andrzeju,
  Już dłuższy czas myślę nad zakupem papugi, jednak nie jestem w stanie zdecydować się na konkretny gatunek. Małabybyć to papużka- przyjaciel, przywiązana do mnie(jestem młodą osobą- jeszcze się uczę), więc tylko ręcznie wykarmiona, oswojona wchodzi w grę. W miarę możliwości cicha, choć wiem, że to zależy najbardziej od wychowania, ale przecież któreś gatunki muszą być cichsze (chodzi mi o to by nie miała zbyt wysokiego, krzykliwego glosu). Nie miałam jeszcze nigdy papużki więc gatunki wymagające "silnej ręki" chyba odpadają. Mam dwa psy, ale tylko mały jest czasem w domu. Mogłabym poświęcać 2 godz dziennie na ciągle zabawy i poświęcanie jej uwagi, a reszte czasu gdy jestem w domu (rano 2h i od 17 po południu) byłaby cały czas przy mnie i mogłaby wszystko obserwować. Fajnie byłoby, gdyby łatwo można ją było nauczyć trochę gadać :) Poszukuję papugi zrównoważonej psychicznie( może któreś gatunki są bardziej odporne na stres, rozłąkę?) i inteligentnej. Klatkę zamierzam kupić o wymiarach: szerokość- 91cm, głębokość- 71cm, wysokość- 183cm(Original Strong Villa Emma), wydaje mi się, że taka jest odpowiednia dla średniej papugi, bo taką bym chciała. Cena niestety na pewno nie może przekraczać 3000zł, (może nawet trochę mniej) za ręcznie wykarmionego paputka. Szczerze przyznam, że zakochałam się w arze karłowej, po obejrzeniu pana ostatniego filmiku o niej (glądałam wszystkie pana vlogi- są świetne, proszę o więcej!), nie wiem tylko czy zmieściłaby się w moim przedziale cenowym-(proszę o odpowiedź). Ale wracając do wyboru gatunku to myślałam jeszcze o aleksandrettcie albo o którejś z amazonek bądź afrykanek. Jestem otwarta na propozycje- wszystkie papugi mi się podobają. Czy byłby pan w stanie mi dorodzić?, wiem, że najlepszy byłby kontakt osobisty ,ale zamierzam przyjechać do sklepu z papugami w Warszawie już PO papugę. Mógłby mi pan dość szczegółowo opisać polecany gatunek. Byłabym niezmiernie wdzięczna.
  Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkość klatki jest odpowiednia dla wszystkich wymienionych papug. Oczywiście, wymienione gatunki różnią się charakterem, ale nie jestem w stanie każdemu opisywać w komentarzach do bloga wszystkich gatunków, bo musiałbym napisać książkę. Istotne jest jednak jeszcze to, że poza pewnymi generalnymi, przynależnymi konkretnemu gatunkowi, cechami, występują cechy osobnicze, będące często wynikiem sposobu wychowania. Moje doradzanie w sprawie zakupu jest możliwe tylko w przypadku, gdy mam możliwość osobistej rozmowy w obecności konkretnych papug, o których coś wiem. Wtedy mogę przedstawić ich zalety, a także uprzedzić jakiego rodzaju problemy mogą wystąpić w przyszłości. Ale, i tak, ostateczną decyzję o wyborze konkretnego ptaka zawsze musi podjąć przyszły opiekun. Doradzanie na odległość gatunku papugi, w oderwaniu od realnych, konkretnych osobników, w moim przekonaniu, nie ma sensu i byłoby nieuczciwe.

   Usuń
 42. WITAM gdzie można dostać papuge are ???????

  chce ja kupić dla mojego starszego brata wiem ze taka papuga kosztuje mniej nisz 10000zl

  czy muszę szukać dalej nisz warszawa ????

  gdzie wasz sklep się znajduje ????? może u waz kupie papuge are

  jeszcze jedno pytanie po ile chodzą u was papugi ary karmione z reki ??????

  a ile dzikie >????????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę skontaktować się ze Sklepem z Papugami. W podanej cenie (do 10.000 zł) z pewnością można zakupić większość popularnych gatunków ar.

   Usuń
 43. Witam, zamierzam zakupić papugę amazonkę. Słyszałam, że niektóre mogą uczulać, bo posiadają gruczoły pudrowe wydzielające pył, który może wywoływać alergie. Czy to jest prawda? Mam córkę alergiczkę i jest to dla mnie ważna informacja. Dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakup zwierzęcia dla alergika należałoby skonsultować lekarzem alergologiem. Wiem, że alergenami może być nie tylko ptasi puder, ale również pióra i wydzieliny. Dlatego w przypadku alergika, zakup papugi należałoby poprzedzić badaniami. Wszystkie papugi posiadają gruczoły produkujące tzw. puder, służący im do zabezpieczania piór. Amazonki nie są wyjątkiem.

   Usuń
 44. Witam, czy mógłby Pan napisać o pionie niebieskogłowej? Wyczytałam że jest to papuga która nie pudruje i że jest w miarę cicha. Czy tak jest naprawdę? Czy Pan hoduje piony? Czy ten gatunek można nauczyć się mówić? Dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piony wydzielają mniej pudru niż na przykład kakadu czy żako, ale one również “pudrują”. Cieszą się opinią mało hałaśliwych papug, ale to od wychowania we wczesnej młodości zależy, jak będą zachowywały się w dorosłym życiu. Jeśli nabędziemy młodego, najlepiej ręcznie wykarmionego, ptaka, powinien nauczyć się naśladowania dźwięków, choć jego zdolności w tym kierunku, nie są imponujące. Piony wymagają bardzo urozmaiconej diety i trzeba im zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza. Źle znoszą zwłaszcza, gdy jest zbyt sucho.

   Usuń
 45. dziękuję za odpowiedź. Myślałam że znalazłam idealną papugę dla siebie, no niestety skoro nie najlepiej czuje się w suchych pomieszczeniach to chyba u mnie byłoby jej niezbyt dobrze. Rozpoczynam dalsze poszukiwania, i tak zakup papugi jeszcze jest w moich bardziej odległych planach więc może znajdę w końcu mój ideał :-D myślałam też o rudosterce zielonolicej albo barwince czarnogłowej. Ogólnie szukam papugi która znosiłaby codzienną nieobecność domowników kiedy jesteśmy w pracy (może lepiej zastanowić się nad kupnem dwóch papug), dobrze gdyby należała do tych mniej pylących i wydających z siebie znośne dla ucha okrzyki i żeby można było ją oswoić, nauczyć jakichś sztuczek. Jeżeli mógłby Pan coś doradzić byłabym ogromnie wdzięczna. Z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma takich papug, które, bez szkody dla ich zdrowia psychicznego, mogłyby przystosować się do codziennego przebywania w samotności.
   Rozwiązaniem mogłoby być nabycie pary, ale, poza nielicznymi gatunkami, trzeba się liczyć z tym, że para nie będzie związana tak bardzo z opiekunami, jak trzymane pojedynczo. Co do głośności, to jest to bardziej rezultat odpowiedniego wychowania, niż naturalnych skłonności papug.

   Usuń
 46. Witam, czy mógłby Pan podpowiedzieć mi w wyborze idealnej papugi. Byłam już u hodowcy i oglądałam ręcznie karmione papugi, różne gatunki, Z tego, co widziałam, zainteresowała mnie ręcznie karmiona barwinka białobrzucha oraz ara marakana - ptaki mają ok. 5 miesięcy. Oba ptaki bardzo podobają mi się, chociaż wizualnie nieco bardziej ara. Czy któryś z tych gatunków jest Pana zdaniem bardziej "godny polecenia"? Zakładam teraz zakup 1 ptaka, a za jakiś czas dokupienie kompana, aby stworzyć parkę. Czy z punktu widzenia niedoświadczonej osoby, któryś z tych gatunków będzie łatwiejszy w wychowaniu? Miałam wcześniej tylko papużki faliste. Papuga będzie mieszkała w dużym mieszkaniu, sama będzie maksymalnie 6h, najczęściej ok 4h, będzie co jakiś czas jeździła z nami do rodziny (raz w mcu) więc powinna dobrze znosić podróże. Co Pan sądzi? Który Pan osobiście (wiem, że to subiektywne) gatunek by polecił? Pozdrawiam i z góry dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oba gatunki są godne polecenia, ale to papugi o dość różnych osobowościach, obdarzone odmiennymi uzdolnieniami. Nie potrafię niczego doradzić bez poznania bliższych szczegółów n.t. oczekiwań, trybu życia lub tego, czy ma to być ptak dla osób dorosłych czy też ma towarzyszyć w zabawie dzieciom i jaki te dzieci mają charakter. Potencjalni nabywcy papug często nie uświadamiają sobie, jakie sprawy mogę mieć tu znaczenie i dopiero w bezpośredniej rozmowie mogę te informacje od nich uzyskać. Z drugiej strony, czasem mniej ważny jest wybór gatunku, co wybór konkretnego osobnika, a osobników tych, niestety, nie znam.
   Jedyne, co mogę zasugerować, w przypadku chęci dokupienia w przyszłości papudze partnera, to nabyć teraz już młodą samicę. W przypadku obu tych gatunków, zakup starszej partnerki dla samca jest bardzo trudny, a już z całą pewnością znacznie bardziej kosztowny. Sugerowałbym, też, uważnie przyjrzeć się oferowanym ptakom. Ręcznie wykarmione papugi hodowcy sprzedają zwykle natychmiast po osiągnięciu przez nie samodzielności. Dlaczego te były trzymane dłużej? Czy aby ptaki nie pochodzą z wolier, a hodowca pozostawił młode dłużej, aby mógł lepiej wyselekcjonować osobniki, które zamierza wykorzystać później w hodowli. Takie papugi nie będą dobrymi domowymi pupilami. W przypadku marakany, proszę, też zwrócić uwagę, czy posiada ona wymagane dokumenty. To zwierzę z załącznika “A” wymagające tzw. Eurocitesu, czyli europejskiego dokumentu rejestracyjnego.

   Usuń
 47. Witam serdecznie,

  przepraszam jeśli post się powtórzy, ale wydaje mi się, że popełniłam wcześniej jakiś błąd. Moje pytanie dotyczy zamiaru zakupu młodej, ręcznie karmionej aleksandretty większej. Zastanawiamy się nad możliwą lokalizacją klatki co wpływa na rozważania dotyczące jej rozmiaru. Miejsce, które jest idealne do adaptacji w tym celu (ciche, w pokoju dziennym, umożliwiające obserwację otoczenia) umożliwi nam wstawienie klatki o wymiarach podstawy ok. 80x80cm i wysokości ok 1m (mogłaby być nieco wyższa). W przyszłości planujemy dodatkowo wybudować niewielką wolierę na zewnątrz. Pracujemy z mężem w trybie 8-godzinnym, od razu po powrocie z pracy zamierzamy wypuszczać papugę i poświęcać jej czas - mamy taką możliwość. Byłaby więc wypuszczana przez ok. 5-6h dziennie. Mamy także sąsiada, który przychodzi do nas codziennie i mógłby opiekować się ptakiem w razie wyjazdu wakacyjnego. Czytaliśmy dużo na temat konieczności zapewnienia podopiecznemu urozmaiconych zabawek, zarówno w klatce, jak i poza nią. Nie chcemy jednak aby nasz podopieczny był nieszczęśliwy. Czy mogłabym prosić o radę dotyczącą wymiaru klatki i ewentualnego przebywania ptaka podczas naszej nieobecności?

  Pozdrawiam,
  Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podana wielkość klatki jest odpowiednia dla tej papugi, choć oczywiście zawsze należy stosować się do zasady, że nie ma zbyt dużych klatek. Bardziej istotne znaczenie ma fakt, że papuga przez praktycznie cały okres swojej dziennej aktywności będzie sama. Jeśli w domu nie ma innych zwierząt, z którymi mogłaby się zaprzyjaźnić, należy przygotować dużą ilość, często wymienionych, zabawek, które ją zainteresują. Po powrocie do domu opiekunowie muszą codziennie znaleźć czas na bezpośrednie kontakty z ptakiem. Samo wypuszczanie jej z klatki nie załatwi problemu.

   Usuń
 48. Mam pytanie chciałabym mieć papugę jedną z tych większych chciałabym żeby miała ona min.35 cm musi ona być gadająca .Jaki gatunek byście mi polecili biorąc pod uwagę fakt iż raz na jakiś czas wyjeżdżam za granice ,chciałabym ją zabierać raz na jakiś czas na wieś pół godziny drogi.Proszę o radę! Od 8-15 jestem poza domem z papugą mogę być od świtu i po 15.Popatrzę też na cenę maksymalnie zapłacę 3 tys.Proszę o odpowiedź .W domu mieszkają trzy osoby.Papuga musi być większa ,długo żyć,gadająca i jedna .Proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otrzymuję setki podobnych próśb - mam doradzić w wyborze papugi. Ma być dobrym naśladowcą, mieć odpowiednie wymiary i kosztować nie więcej niż... Ponadto w zapytaniu zawartych jest kilka zdawkowych zdań o przyszłym opiekunie - w jakich godzinach pracuje i ile osób liczy jego rodzina.

   Bez dłuższej, bezpośredniej rozmowy nie potrafię, w sposób odpowiedzialny, niczego zasugerować. Poza tym, wybór papugi, to nie tylko wybór gatunku, ale i wybór konkretnego osobnika. Trzeba wiedzieć, jak został wykarmiony i wychowany, aby nie przysparzał później kłopotów w rodzinie. Chętnie doradzam wybór papugi, jeśli np. potencjalny nabywca umówi się ze mną na spotkanie np. w Sklepie z Papugami. Wtedy, mogę wypytać go o jego sytuację życiową i warunki, jakie może zapewnić papudze i, jednocześnie, zasugerować wybór konkretnego osobnika spośród aktualnej oferty papug w Sklepie z Papugami, bo te wszystkie, zawsze, doskonale znam. Wiem, jak zostały wychowane, znam wszystkie ich wady i zalety, i mogę wyobrazić sobie ich koegzystencję w konkretnej rodzinie.

   Bez tej wiedzy mogę zasugerować jedynie - mniej dla mnie absorbujący – ale, prostszy sposób (z góry przepraszam za żartobliwe podejście do tematu, ale mam nadzieję, że pozwoli ono zrozumieć Pani moją rozterkę): zakładając, że papugi są raczej długowieczne i większość z nich jest dobrymi naśladowcami, proszę, więc, wybrać te mierzące więcej niż 35 cm, a następnie, po zasięgnięciu u sprzedawców informacji o cenach, skreślić z listy wszystkie kosztujące więcej niż 3.000 zł. Z pozostałych kilkudziesięciu gatunków należy wylosować jedną papugę. Nie wiem, czy będzie to najbardziej trafny wybór, ale, zapewniam, że, w tej sytuacji, najbardziej obiektywny. Ja, polecając konkretny gatunek, bez wywiadu środowiskowego dotyczącego przyszłego opiekuna i bez wiedzy o danym osobniku, musiałbym chyba wybrać w taki właśnie sposób.

   Usuń
 49. Witam:)Mam 37lat moje dziewczyny mają po18 i 15lat. Dom służy im do posiłków i noclegów. Mąż zapracowany bywa nie wiele godzin w domu.Mieszkam na wsi z wieloma zwierzakami(koty,psy,kury,perliczki,konie,krowa)Nigdzie nie pracuje jedynie na gospodarstwie. W dzień cisza i pustka( jedynie zwierzaki) - wieczorami dość głośno a moje dziewczyny wyjątkowo krzykliwe. Myślę ze żadna papuga ich nie przekrzyczy :(
  Zastanawiam się o kupnie papugi ale jakiej ?
  Na pewno to będzie młoda ręcznie wykarmiona.
  Chciałabym nauczyć mojego przyszłego pupila fruwania na wolności i po gospodarstwie - by był wszędzie tam gdzie ja.
  Czy Pana zdaniem jest to możliwe?
  Co by Pan mi polecił?
  Obecnie mam falistą samczyka.Ponoć samiczka mu zdechła.Ptaszek był nie do zniesienia. Tak twierdził właściciel.A ze mną już mieszka 2lata i powiem ze to najspokojniejszy i najcichszy samczyk jakiego miałam. Podnosi głoś jedynie wtedy gdy się robi głośno w domu. A faliste papużki mieszkały ze mną od zawsze jak pamiętam. Jego królestwo to kuchnia upodobał sobie własny kont i zawsze tam przesiaduje jak nikogo nie ma w domu.
  Marzy mi się taka papuga by wychodziła ze mną na podwórko i WRACAŁA by kochała przygody.
  Szelki do papug jakoś nie przekonywują do mnie. :( Pragnę by papuga sama się pilnowała.
  Koszt zakupu też jest ważny i utrzymanie. Niedługie studia córki doszczętnie nas wycisną:(
  Proszę o podpowiedz dla mnie jaka papuga i z jakim charakterem mi jest potrzebna?.
  Co o mnie mogę napisać ze jestem: uparta,dominująca,taka ze mnie zgaga heee....
  Pozdrawiam Agata.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Papugi nie są dronami, których przemieszczanie w określonej przestrzeni można kontrolować, a dokładność tej kontroli uzależniona jest jedynie od stopnia zaawansowania technicznego urządzenia i umiejętności operatora. Turyści na Teneryfie mogą podziwiać swobodne loty papug, ale jest to rezultat długotrwałej, zawansowanej tresury, która sprawiła, że odbywają one loty na określonym obszarze, w dobrze znanych im warunkach. Nie znam Pani gospodarstwa i nie potrafię określić, z czym może spotkać się tam papuga, ale musimy brać pod uwagę, że może mieć ona tam kontakt z innymi zwierzętami gospodarskimi, dzikimi ptakami, urządzeniami mechanicznymi i szeregiem innych, potencjalnie niebezpiecznych dla niej, elementów nieznanego jej środowiska. Widziałem setki oswojonych papug, ale takich, którym pozostawiono całkowitą swobodę, mógłbym policzyć na palcach jednej dłoni. I, zapewniam, nie zależało to od konkretnego gatunku ptaka, ale od jego wychowania i, co ma podstawowe znaczenie, stopnia zażyłości z człowiekiem. Stworzenie silnych więzi emocjonalnych między papugą a jej opiekunem ma tu znaczenie podstawowe. Nie twierdzę, że sprawienie, by papuga bezgranicznie zaufała swojemu opiekunowi, nie jest możliwe. Wiem jednak, że wymaga to doświadczenia i ogromnej ilości czasu, czasu liczonego nie w dniach i tygodniach, lecz raczej w latach. Pyta Pani jaka papuga i z jakim charakterem jest jej potrzebna. Psychologowie twierdzą, że każda jed,nostka posiada pewne predyspozycje, ale cechy jej charakteru są kształtowane w szeroko pojmowanym procesie wychowawczym. Owszem, są rasy psów mających wrodzone predyspozycje do określonych zachowań, ale bez odpowiedniego postępowania, nigdy nie staną się zwierzętami użytkowymi. To Pani musi nawiązać i ciągle rozwijać więzi emocjonalne ze swoim pupilem. Pani sama musi stwierdzić, że jest on już przygotowany, aby mógł bezpiecznie przebywać na zewnątrz domu. Pani musi być pewna, że nie będzie przebywał np. pod zaparkowanym na podwórku pojazdem czy obok jakiejś pracującej maszyny, a agresywny kot sąsiada nie wyrządzi mu krzywdy. Bardziej istotne od wyboru konkretnego gatunku papugi jest zadbanie, by był to osobnik wykarmiony ręcznie, ale przez profesjonalistę. By nie była to papuga związana w przeszłości z innymi osobami i miała właściwie ukształtowaną psychikę. To właśnie wybór odpowiedniego osobnika i właściwe wychowanie mają podstawowe znaczenie. Dlatego zasugerowanie przeze mnie zakupu konkretnego gatunku papugi, przy braku możliwości oceny danego osobnika, nie ma większego znaczenia. Sugerowałbym, aby wymarzone przez Panią cechy przyszłego pupila traktowała Pani, jako pewien idealny model, do którego Pani dąży, ale, zależnie od stopnia osiąganych postępów, weryfikowała Pani swoje plany w takim kierunku, by obie strony czerpały satysfakcję z wzajemnego obcowania.

   Usuń
 50. witam.Juz od dluzszego czasu zastanawiamy sie z mezem nad zakupem papugi. Posiadamy duza,wspaniala klatke do ktorej sami nie wiemy co kupic.Na zakup papugi mozemy przeznaczyc 1000 zl. Nie mamy malych dzieci,corka ma 16 lat,Chcielibysmy duza papuge,ktora bylaby naszym towarzyszem w codziennym zyciu. Nie jestesmy laikami i wiemy ze mozna zosttac oszukanym zarowno pod wzgledem gatunku jak i zroznicowanej ceny.Dlatego szukamy pomocy w zakupie u Pana.W naszej malej miejscowosci nie ma gdzie kupic papugi.Prosze o pomoc.Karolina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dotąd, staram się rozdzielać tematykę, jaką poruszam na blogu od spraw związanych z marketingiem. Dlatego we wszystkich sprawach dot. zakupu papug, proszę kontaktować się bezpośrednio ze “Sklepem z Papugami”.

   Usuń

 51. DRODZY CZYTELNICY,
  rozpoczynając przed kilkoma laty pisanie tego bloga, nie przypuszczałem, że prezentowana tematyka spotka się z tak ciepłym przyjęciem i zyskam aż tak liczne grono czytelników. Zainteresowanie moimi tekstami przełożyło się na rosnącą lawinowo ilość zapytań i próśb o porady. Niestety, doba ma tylko 24 godziny i zaczyna mi już brakować czasu na życie i obowiązki zawodowe. Dlatego, z żalem, zmuszony jestem wstrzymać dalsze komentarze. Wybaczcie, proszę, i szukajcie odpowiedzi na nurtujące Was problemy w opublikowanych artykułach i wśród udzielonych już przeze mnie odpowiedzi. Zapraszam też wszystkich serdecznie na filmy poradnikowe na PAPUZIEJ TELEWIZJI http://youtube.com/c/papuziatelewizja

  OdpowiedzUsuń