Treści bloga, zawierające opisy papuzich zachowań i sposoby postępowania z nimi, odnoszą się wyłącznie do tzw. papug do towarzystwa.
Zachowania ptaków trzymanych w parach i wolierowych stadach są odmienne i nie można do nich stosować opisanych tu metod.

Reklama

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania treści bloga bez wiedzy i zgody autora.

6 kwietnia 2011

Czy płeć ma znaczenie?

Zwykle płeć nie ma znaczenia przy wyborze papugi do towarzystwa. Są jednak pewne wyjątki. W przypadku np. długoogonowych papug australijskich zdecydowanie lepsze zdolności naśladowcze mają samce. U aleksandrett lepszy kontakt jest zwykle z samcami. Samice trzymają się „z boku”, zachowując pewien dystans wobec opiekuna i są mniej skłonne do wchodzenia z nim w bliższe związki emocjonalne. Podobnie jest u lor wielkich (barwnic). Samiec to świetny kompan, natomiast samica jest zwykle mniej przystępna i może zachowywać się agresywnie wobec opiekunów. Odwrotnie jest u kakadu. Samice są bardziej łagodne i nie mają, w przeciwieństwie do samców swego gatunku, skłonności do dominacji i podporządkowywania sobie opiekunów.


Trzeba jednak pamiętać, że płeć, zwłaszcza młodego ptaka, nie zawsze jest możliwa do określenia. U niektórych gatunków ptaków dymorfizm płciowy uwidocznia się dopiero w późniejszym okresie (a przecież zależy nam na nabyciu jak najmłodszego ptaka). Są gatunki, u których (nawet w przypadku dorosłych osobników) określenie płci możliwe jest dopiero poprzez wykonanie badań DNA. Stosuje się to zwykle przy doborze par hodowlanych.

Tak więc, poza nielicznymi wyjątkami, płeć papugi wybieranej do towarzystwa nie ma istotnego znaczenia. Jedynie przy nielicznych gatunkach warto zastanowić się nad zakupem osobnika konkretnej płci. Trzeba jednak pamiętać, że czasem wiąże się to z wykonaniem badania DNA. Nie u wszystkich papug płeć jest bowiem tak rozpoznawalna, jak w przypadku barwnic (samiec jest zielony, a samica czerwona).

52 komentarze :

 1. witam ! mam pytanie. Czy w szczecinie można kupić papugę o niebieskim upierzeniu? potrzebuje tej informacji !
  PS. jak można to też poproszę cenę i na jakiej ulicy znajduje się sklep.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przykro mi, nie znam sklepów zoologicznych w Szczecinie. W Sklepie z Papugami w Warszawie, przy ul. Czerniakowskiej 149, znajdzie Pani wiele papug o niebieskim upierzeniu. W sprawie cen proszę kontaktować się ze Sklepem.

   Usuń
 2. Witam. Mam pytanie odnośnie amazonki oratrix. Chodzi o zachowanie samic, a samców i o predyspozycje naśladowcze samca, a samicy. Za odpowiedź z góry dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku tego gatunku papugi, decydując się na ptaka do towarzystwa, lepszym wyborem wydaje się samiec. Poza zdecydowanie bardziej atrakcyjnym wyglądem (mozemy ocenić to dopiero, gdy będzie miał już kilka lat) jest on bardziej skory do nawiązywania bliskich relacji z ludzmi, a jego zdolności naśladowcze są lepsze.

   Usuń
  2. Witam, czy u barnarda czarnogłowego można określić płeć na podstawie ubarwienia i sylwetki? Czy w przypadku tego gatunku istnieją znaczące różnice w zachowaniu samców i samic?

   Usuń
  3. Dymorfizm płciowy u tego gatunku staje się widoczny po osiągnięciu ok. 18 miesięcy. W tym wieku samiec wybarwia się i dopiero wtedy możliwe jest określenie płci z całkowitą pewnością. Nie wiem, o jakie różnice w zachowaniu samca i samicy Pani chodzi. Domyślam się, nie wiem, czy słusznie, że pytanie nie dotyczy zachowania dzikich ptaków w wolierze, lecz oswojonych ptaków do towarzystwa.

   Papugi tego gatunku tylko sporadycznie są wykarmiane sztucznie i oswajane. Dlatego mam niewielkie doświadczenie z barnardami. Jeśli więc chodzi o zachowania, to wydaje mi się, że podobnie jak u innych rozelli, samce mogą mieć lepsze zdolności naśladowcze.

   Jednak, podobnie jak w przypadku innych gatunków rozelli, te, wychowane przez naturalnych rodziców, nie nadają się raczej do oswojenia i sądzę, że nie powinno się tego robić, a już na pewno w wieku, w którym dymorfizm staje się widoczny. Wtedy jest już bowiem za późno. Moim zdaniem, jest wiele innych gatunków papug lepiej nadających się na domowych pupili.

   Usuń
 3. Zapytam się z ciekawości. Na razie niczego nie planuję, mam już dwa zwariowane kurdupelki :) Czy samiec u ary mówi lepiej niż samica? A może na odwrót?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o zdolności naśladowcze, to w przypadku ar płeć nie ma znaczenia.

   Usuń
 4. Czy dzieci od lat11są gotowe na posiadanie papugi?moja córka marzy o Arze i niewiem czy mam się na to zgodzić...


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziecko, opiekując się zwierzęciem, uczy się odpowiedzialności, systematyczności i rozwija w sobie empatię. Papugi, jak najbardziej, są odpowiednie dla dzieci, jako zwierzęta do towarzystwa, a ary są zdecydowanie najbardziej inteligentne, zrównoważone emocjonalnie i łagodne, dlatego dzieci nawiązują z nimi bliski kontakt. Moja córka już od trzeciego roku życia obcowała z arami. 11-letnie dziecko jest już na tyle odpowiedzialne, że można powierzyć mu opiekę nad papugą. Jednak dzieci nie mają tyle doświadczenia i cierpliwości, żeby wymagać od nich zajęcia się żmudnym procesem oswajania papugi. Dlatego, szczególnie dla dziecka, należy nabyć papugę ręcznie wykarmioną, która od samego początku jest już oswojona i ufna w stosunku do ludzi.

   Usuń
 5. Gdzie można kupić gadającą papuge w Warszawie..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że w Sklepie z Papugami, ul. Czerniakowska 149. Informacje na: papugi.com.pl

   Usuń
 6. Czy papugi można zostawić na miesiąc czy dwa pod czyjąś opieką czy ten ptak zabardzo przywiązuje i dla innych może być agresywny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogę odpowiedzieć w sprawie pozostawiania Pani papug pod opieką innych osób. Nie posiadam, bowiem, żadnej wiedzy o konkretnej papudze. Do tego potrzebne są choćby podstawowe informacji o gatunku, wieku, stopniu związania z opiekunem, trybie życia, a także, czy akceptuje nową osobę, która przejmie nad nią opiekę. Bez tych danych wszystko, co bym napisał, byłoby tylko ogólnymi, zawartymi już w innych moich tekstach, stwierdzeniami, które mogłyby nie pasować do konkretnego przypadku.

   Usuń
 7. Mam pytanko czy aleksandretty potrafią coś mówić i jaki mają charakter wybrać samca czy samicę oraz jeszcze jedno mam już oswojone dwie nimfy czy mogą przebywać razem z .aleksandrettą ,która ma 3 miesiące i jest oswojona wykarmiona ręcznie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aleksandretty są dość dobrymi naśladowcami, ale jeśli zależy nam na ich “gadaniu”, powinno się je trzymać w izolacji od innych papug. Samice są, zwykle, bardziej agresywne, ale pewnym co do ich płci można być dopiero po drugim roku życia. Trzymiesięczna aleksandretta może być trzymana razem z nimfami, ale, gdy papugi będą starsze, trudno będzie uniknąć konfliktów. Trzy ptaki w jednej klatce to niezbyt dobry pomysł. Dojdzie prawdopodobnie do ostrej rywalizacji. Ponadto, w przypadku tych gatunków papug należy brać pod uwagę, że młode oswojone osobniki, trzymane w grupie, w miarę dorastania, będą miały coraz gorsze relacje z ludźmi.

   Usuń
 8. Witam. Od roku jestem posiadaczką aleksandretty obrożnej błękitnej. Moje pytanie brzmi czy samica umie naśladować dźwięki i powtarzać krótkie słowa, czy tylko samiec potrafi? Prawdopodobnie mam samca ale nie jestem tego pewna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdolności naśladowcze u tego gatunku mają zarówno samiec, jak i samica. Jeśli ktoś zadaje takie pytanie po roku posiadania ptaka, oznacza to, że albo papuga trafiła do niego zbyt już stara, albo nie zajmowano się nią w odpowiedni sposób. Naśladowanie dźwięków przez papugi ma swoje źródło w bliskich relacjach z opiekunem. Jeśli nie są one odpowiednie (np. ptakowi nie poświęca się dostatecznej ilości czasu), trudno o zadowalające rezultaty.

   Usuń
 9. Dziękuję za odpowiedź. Dlatego pytałam bo na różnych forach jakie czytałam napisane było że tylko samce potrafią nasladować. Aleksa nie jest stara (luty 2014). Przebywamy z nią cały czas i jest bardzo dobrze traktowana. Tylko zachowanie wskazuje na samiczkę bo do mojego męża tak jak by się kłaniał, mruży oczka, gada a kuku i chce być głaskany co to uwielbia i daje się tylko jemu. Stąd było takie moje pytanie. Niby miał być samiec a zachowanie wskazuje raz na samiczkę raz na samca. Ale cóż jeszcze troszkę musimy poczekać czy pojawi się obroża.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Codziennie z oburzeniem czytam porady takich właśnie pseudo-ekspertów na forach o tym, jak rozpoznać płeć papugi na podstawie jej zachowania. Jeśli woli mężczyzn – to z pewnością samica. Dla kobiet łaskawsze mają być rzekomo samce. Stwierdzam z pełną odpowiedzialnością, że są to bajki, nie mające nic wspólnego z prawdą. Ale, prawdopodobieństwo właściwego rozpoznania płci papugi przez takiego pseudo-znawcę wynosi 1:2, a więc, szansa, że “trafi”, jest nieporównywalna do wygranej w Lotto, ale jest to zwykła szarlataneri, nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością. Doświadczeni hodowcy są w stanie rozpoznać płeć aleksandretty z prawie (!!!) całkowitą pewnością, ale chcąc mieć pewność, należy poczekać do czasu aż papuga stanie się “pełnoletnia” (po 2 roku życia) lub wykonać badania genetyczne w kierunku oznaczenia płci. Jest jeszcze trzeci sposób, często stosowany przez hodowców, choć nieco bolesny dla papugi. Należy wyrwać jej pióro na szyi w miejscu, gdzie powinna pojawić się obroża. W niedługim czasie wyrośnie tam nowe. Jeśli będzie czarne lub czerwone – papuga jest samcem. Kolor zielony (lub inny w przypadku mutacji barwnej) wskazuje na samicę.

   Usuń
 10. Ma Pan rację z tymi forami. Będziemy czekać. A z tym wyrywaniem piórka to jakaś drastyczna metoda. Nie mamy zamiaru tego robić. Dziękuję za odpowiedzi i w przyszłości się odezwę i napiszę jakiej jest płci. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzień dobry
  zastanawiam się nad nabyciem ręcznie wykarmionej afrykanki senegalskiej , chciałem się dowiedzieć czy lepiej kupić samca czy samice jeżeli chcę spędzać cz papugi sporo czasu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku tego gatunku papugi, płeć nie ma istotnego znaczenia.

   Usuń
 12. Dziękuję za odpowiedź :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzień dobry,
  Posiadamy wróbliczkę zielonolicą. Teraz przymierzamy się do zakupy rudosterki zielonolicej. Czy te dwa gatunki papug będą żyły ze sobą w przyjaźni?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wróbliczki, pomimo niewielkich rozmiarów, są bardzo wojownicze i zwykle nie tolerują intruzów na swoim terytorium. W filmie "Papuga mniejsza od wróbla" (https://www.youtube.com/watch?v=iHgMkEHX29k) powiedziałem, wręcz, że wróbliczek nie powinno się trzymać z innymi gatunkami. Rudosterkom też trudno jest zaakceptować inne papugi na zaanektowanym obszarze. Więc, teoretycznie, nie powinno się łączyć tych dwóch gatunków. Jednak, zwykle, przy łączeniu papug znaczenie ma nie tylko gatunek, ale również płeć, wiek, stopień związania z opiekunem, sposób funkcjonowania w rodzinie itp.. Jeśli oba te ptaki będą bardzo młode i ręcznie wychowane, to przy umiejętnym postępowaniu, jest szansa, że się zaakceptują. Abym, więc, mógł pewniej odpowiedzieć na temat połączenia jakichś papug, musiałbym wiedzieć więcej o tych konkretnych osobnikach. Ale, wtedy, moja opinia odnosiłaby się do połączenia tej konkretnej wróbliczki z jakąś konkretną rudosterką.

   Usuń
 14. Witam. Wraz z mezem jestesmy na etapie podejmowania decyzji odnosnie zakupu papuzki😉 Z racji ze nowy domownik zostanie z nami przez cale zycie, chcielibysmy dokonac dobrego wyboru. Pod uwage bierzemy tylko dwa gatunki(oba ukierunkowane na łatwości naśladownicze)pierwszy to Amazonka Żółtogardła, drugi to Żako😊. Czy w tych gatunkach wazna jest płec i do jakiego maxymalnie wieku mozemy mowic o bezpiecznym zakupie? wiem ze najlepiej jest zakupic jak najmlodszego ptaszka, ale interesuje mnie czy np. Zakup 1,5 rocznej papuzki jest zlym wyborem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej wybrać osobnika, który właśnie stał się samodzielny czyli ok. 3-4 miesiąca. Generalnie papuga powinna być nie starsza niż 5-6 miesięcy, pod warunkiem, że została prawidłowo wykarmiona, a do czasu trafienia do ostatecznego nabywcy, postępowano z nią w sposób prawidłowy. Proszę pamiętać, że papugę kupuje się na całe życie. Nie warto, więc, oszczędzać na starszych osobnikach "z drugiej ręki". Przy tych gatunkach płeć ma znaczenie drugorzędne, choć niektórzy uważają, że samce amazonek lepiej gadają.

   Usuń
 15. Bardzo dziekuje za szybka odpowiedz:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam pytanko. Czy aleksandretty mogły by przebywać w jednym pomieszczeniu wraz z papużkami falistymi? Czy nie utrudniło by to oswojenia aleksy? I czy naprawde nie można rozróżnić samca od samicy w młodym wieku w podstawowym ubarwieniu, bo czytałam na różnych stronkach, że można rozróżnić po turkusowym, niebieskawym kolorze na ogonie lub zaokrągleniu głowy. Jest to dla mnie ważne żeby był samiec. Bardzo proszę o odpowiedź bo z tego co widze Pan się na tym zna. Dziękuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Papuga, która ma zostać oswojona musi pozostawać w całkowitej izolacji od innych ptaków. Ponadto, znacznie większa od papużek falistych i dość agresywna aleksandretta nie może przebywać z nimi w jednej klatce.
   Cechy dymorficzne pojawiają się u tego gatunku dopiero po ukończeniu 2 roku życia. Do tego czasu nie można określić ze 100% pewnością ich płci. Opisane rozróżnienia są tzw. cechami drugorzędnymi i na ich podstawie można określić płeć jedynie z pewnym prawdopodobieństwem. Jednak, jedynym pewnym sposobem są badania DNA, ale ich koszt jest porównywalny z ceną tej papugi.

   Usuń
 17. Nie chodziło mi o klatkę tylko o pomieszczenie. Dziękuję za szybką odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 18. A mi chodziło zarówno o klatkę, jak i o pomieszczenie. Dlatego napisałem: "w całkowitej izolacji".

  OdpowiedzUsuń
 19. jak rozpoznać płec papugi nimfy przed dojżałością płciową? Czy samice da się oswoić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zarówno samce, jak i samice nadają się do oswojenia. Najbardziej istotne znaczenie ma wiek ptaków.
   Natomiast, jeśli chodzi o rozpoznanie płci młodej nimfy, to u każdej mutacji barwnej jest inaczej. Opis musiałby mieć objętość sporej broszury, a i tak dla początkujących byłby niezrozumiały. Tylko bardzo doświadczeni hodowcy są w stanie określić płeć młodej papugi, ale i im zdarzają się często pomyłki.

   Usuń
 20. Witam Panie Andrzeju. Mam pytanie w sprawie samczyka mojej nimfy. Papuzka ma 6 miesięcy, a u mnie jest 2 tyg. Ptak siada mi na ramie i bierze slonecznik z ręki ale przez kratkę. Czasem moge go pogłaskac. Lecz gdy siada mi na ramieniu wydaje mi sie ze syczy na moja głowę. Czy ptak może mnie dziobać np w ucho czy może wyrwać włosy ? I od czasu do czasu jak jest w klatce to skacze i sie strasznie wydziera. I jeszcze czy to dobrze jak podgryza mnie po rękach ale bardziej jakby wycieral dzióbek ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakupując nimfę z zamiarem jej oswajania, powinno się wybrać znacznie młodszą. Z półroczną nie będzie już tak łatwo i szybko.Wydaje się jednak, że są duże szanse powodzenia, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość i niczego nie przyśpieszać. Dwa tygodnie to zbyt krótki okres by półroczna nimfa całkowicie zaufała nowej osobie. Proszę kontynuować kontakty, starając się wyeliminować u niej zachowania agresywne i przejawy dominacji.

   Usuń
 21. Witam pana mam pytanie odnośnie amazonki niebieskoczelnej czy jeśli posiadam samice to nie ma już szans na to żeby ja nauczyc naśladować chociaż jedno slowo bo czytałem że u tego gatunku naśladują tylko samce.z guru dziękuję za odpowiedź pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, często spotykam się z opiniami o tym, że samice amazonek rzekomo nie posiadają zdolności naśladowczych. Przyznaję, samce są na ogół lepiej uzdolnione, ale znam wiele samic, które naprawdę potrafią zadziwić. Dlatego, większe znaczenie niż płeć ptaka, mają stopień jego zażyłości z opiekunem i to jak długo papuga, zanim trafiła do niego, przebywała w środowisku innych ptaków. Im jest młodsza i im mniej miała kontaktów z innymi papugami, tym łatwiej będzie jej przyswajać i naśladować dźwięki z otoczenia człowieka. Starsze, wychowane przez naturalnych rodziców, które wcześniej długo przebywały wśród innych papug, z całą pewnością nie będą imponowały swymi umiejętnościami. Dotyczy to również samców. Jeśli więc opisana amazonka jest młoda, została ręcznie wykarmiona, a jej opiekun poświęca jej codziennie dużo czasu i papudze zależy na jego towarzystwie, powinna wcześniej czy później zacząć naśladować dźwięki.

   Usuń
 22. Witam Panie Andrzeju
  Wiedza Pana jest niesamowita na temat papug. Dlatego też kieruję do Pana Pytanie:
  Marzyłem o papudze....dostałem w prezencie dwie mnichy nizinne. Są zarejestrowane - mają 9 m-cyi są jako "wykarniome ręcznie" z hodowli gdzie było ich 39 :) . Niestety jako dwie nie dają się zbytnio ani oswoić a dodatkowo strasznie się "nakręcają". Pracuję w domu więc dużo czasu spędzam obok klatki. Papugi są u mnie niecały tydzień. Ze względu na fakt, że chciałbym pupila - papugę do towarzystwa:
  1) Czy zostawić jedną?( mam kogoś kto ma dobre serce do ptaków)
  2) Jeśli jedna to czy samiec czy samiczka? - chodzi o kontakt i zdolności naśladowcze?

  Dziękuję i pozdrawiam
  Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo rozumiem też sensu nabycia osobników, rzekomo, ręcznie (czyli sztucznie) karmionych w wieku ok. 9 miesięcy.
   Papug ręcznie wykarmionych nie trzeba oswajać, bo one są już oswojone i ufne w stosunku do każdego człowieka. Dlatego nie rozumiem ich zachowania. Może to być spowodowane tym, że mimo ręcznego wykarmienia pozostawały dotąd w grupie innych papug i nie miały bliższych relacji z ludźmi. Wtedy to naturalne, że zdziczały i przestały być już oswojone, a mnichy w tym wieku nie nadają się już raczej do tego celu.
   Decydując się na zakup dwóch papug tego gatunku podejmuje się już decyzje, że nie będą to ptaki, z którymi opiekun będzie miał bliskie relacje. Jeżeli priorytetem jest dla Pana papuga, z którą będzie Pan chciał mieć bliskie relacje, trzeba je rozdzielić. Tu jednak mam wątpliwości. Pisze Pan, że tylko jedna z papug “wyraża chęć do współpracy”. Nie wiem, co kryje się pod tym pojęciem, ale mam poważne obawy, że próby oswajania 9-miesięcznych mnich nizinnych mają nikłe szanse powodzenia, chyba że faktycznie zostały wykarmione ręcznie, ale w takim przypadku nie rozumiem dlaczego tak długo zwlekano z ich sprzedażą i dlaczego nie są przyjazne wobec ludzi. Jeśli jednak wcale nie były ręcznie wykarmione, to istnieje niebezpieczeństwo, że po rozdzieleniu w dwóch domach przebywać będą dwie skazane na samotność papugi, które nie nadają się już na domowych pupili. Podobnie jest ze zdolnościami naśladowczymi. Należy je rozwijać, gdy papugi są znacznie młodsze i pozostają w izolacji od innych ptaków. W przypadku mnich płeć ma tu drugorzędne znaczenie, tym bardziej, że jej pewne określenie możliwe jest jedynie poprzez wykonanie badań genetycznych. Informacji nt. tego gatunku papug jest dość sporo w polskojęzycznych publikacjach o hodowli papug (to bardzo popularny gatunek), jednak do tekstów na licznych forach internetowych należ podchodzić bardzo ostrożnie. Wiele z nich to totalne bzdury. Ogromną ilość informacji dot. tego gatunku można znaleźć na stronach anglojęzycznych.

   Usuń
 23. Dzień dobry mam pytanie odnośnie zachowania mojej amazonki niebieskoczelnej czy jest możliwe że moja papuga prubuje kopulowac z moją ręką bo gdy ja glaszcze ona zaczyna wydawać dziwne dźwięki kładzie się na bzuchu i podnosi ogonek do góry.dziękuję za odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na podstawie opisu nie potrafię stwierdzić czy to zachowanie jest próbą kopulacji, ale na pewno wskazuje na dużą zażyłość papugi z opiekunem.

   Usuń
 24. Witam,
  Mam pytania w sprawie mojej aleksandretty. Jak szybko ja oswoic ? Czy da sie jej oduczyć dziobania w palec( dosc mocno )?
  Dodam jeszcze ze ptak siada na rękę po to by dziobać palce czy bluzę. Jeśli to pomoże w oswajaniu to bardzo lubi błyskotki i wejdzie za nimi wszędzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziobanie przez papugę może mieć różnorodne przyczyny i dlatego trzeba je zdiagnozować i do każdej z nich stosować odmienne metody postępowania. To zwykle wymaga przeprowadzenia dłuższej rozmowy, a najlepiej, bezpośredniej obserwacji. Bez tego nie potrafię określić dlaczego papuga zachowuje się właśnie w ten sposób. W tej sytuacji mogę jedynie sugerować stosowanie metod opisanych ogólnie w artykułach bloga.

   Usuń
 25. Witam :-)
  Posiadam papużkę rudosterka zielonolica była karmiona ręcznie od 14 dnia życia tak mi powiedział hodowca więc nie wiem jest ponoć z lutego 2016 roku wydaje mi się ,że jest troszkę starsza. Jest oswojona i fajna oraz bardzo towarzyska.Mam pytanko chciała bym określić jej płeć nie wiem jak to zrobić ? I jeszcze jedno czy samice też tego gatunku naśladują dźwięki czy mowę oraz jakie jedzenie jej dawać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U konur zdolności naśladowcze posiadają zarówno samce, jak i samice. Dla ustalenia płci konieczne są badania genetyczne. Żywienie podobne do wszystkich mniejszych konur. Nie ma problemu z dostępem do tych informacji. Szczegółowych wskazówek dotyczących żywienia i pielęgnacji zawsze zobowiązany jest udzielać sprzedawca zwierzęcia.

   Usuń
 26. Witam. Mam od dwoch tyg papyzke falista jest to samiec i bedzie mial okolo 10tyg (hodowca mowil jak ja kupowalam ze ma okolo 8tyg). Rico zaczyna jesc z reki( co prawda nie pewnie bo jak wkladam reke do klatki to troszke sie boi ale po chwili podchodzi i zaczyna jesc) czy dalej kontynulowac takie karmienie? Drugi raz wylecial z klatki ale niestety na palca nie chce siadac (moze jeszcze za wczesnie na to ) i odprowadzam go na patyku z pokarmem do klatki... czy taki sposob jest dobry ? Czy moze nie wypuszczac jej jeszcze z klatki??? Najbardziej mi zalezy zeby papuzka suadala pewnie na palcu bo to by oznaczalo ze czuje sie pewnie ale nie wiem co jeszcze moge zrobic 🤔 pozdrawiam i dziekuje za jakie kolwiek porady 😀

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sposób postępowania jest jak najbardziej prawidłowy. Jeśli papuga siada na podstawianej jej żerdzi, nie należy śpieszyć się z nakłanianiem jej do siadania na dłoni. To nastąpi z czasem.

   Usuń
 27. Dzień Dobry, mam pytanie odnośnie papug żako kongijskie. Jak z nimi jest, czy samiec i samica mają takie same zdolności naśladowcze i tak samo przywiązują się do właściciela?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku tego gatunku nie ma istotnych różnic. Podstawowe znaczenie ma odpowiedni sposób wychowania papugi. To on determinuje jej zdolności i predyspozycje do określonych zachowań.

   Usuń

 28. DRODZY CZYTELNICY,
  rozpoczynając przed kilkoma laty pisanie tego bloga, nie przypuszczałem, że prezentowana tematyka spotka się z tak ciepłym przyjęciem i zyskam aż tak liczne grono czytelników. Zainteresowanie moimi tekstami przełożyło się na rosnącą lawinowo ilość zapytań i próśb o porady. Niestety, doba ma tylko 24 godziny i zaczyna mi już brakować czasu na życie i obowiązki zawodowe. Dlatego, z żalem, zmuszony jestem wstrzymać dalsze komentarze. Wybaczcie, proszę, i szukajcie odpowiedzi na nurtujące Was problemy w opublikowanych artykułach i wśród udzielonych już przeze mnie odpowiedzi. Zapraszam też wszystkich serdecznie na filmy poradnikowe na PAPUZIEJ TELEWIZJI http://youtube.com/c/papuziatelewizja

  OdpowiedzUsuń