Treści bloga, zawierające opisy papuzich zachowań i sposoby postępowania z nimi, odnoszą się wyłącznie do tzw. papug do towarzystwa.
Zachowania ptaków trzymanych w parach i wolierowych stadach są odmienne i nie można do nich stosować opisanych tu metod.

Reklama

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania treści bloga bez wiedzy i zgody autora.

20 marca 2016

Papugi barwnice. Płeć ma swój kolor


Barwnice (lory wielkie lub eklektusy) - samiec i samica jeszcze w końcu XIX wieku uważane były za dwa odrębne gatunki. Zobacz dlaczego. W filmie występują papugi ze Sklepu z Papugami w Warszawie. Zasubskrybuj kanał PAPUZIEJ TELEWIZJI, aby nie przegapić żadnego filmu. Wkrótce między innymi będą również filmy o żywieniu i pielęgnacji barwnic oraz wyborze barwnicy na pupila.

23 komentarze :

 1. Witam
  Chciałam się pana zapytać o coś zupełnie nie na ten temat. Czy papugi nimfy lub faliste mogą mieć okrągłe klatki? Mam spory problem z wyborem klatki.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Papugi, bez względu na gatunek, źle znoszą przebywanie w okrągłych klatkach. Dlatego zdecydowanie lepiej jest wybrać klatkę innego kształtu.

   Usuń
  2. A klatka o kształcie prostopadłościanu 54×38×73 będzie odpowiednia dla 1 lub 2 nimf?

   Usuń
 2. Dla pojedynczej, oswojonej nimfy klatka o podanych wymiarach jest odpowiednia. Dla pary nimf - powinna umożliwiać odbywanie ptakom lotów wewnątrz i powinna być zdecydowanie większa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Klatka jest już zamowiona a ja jestem zdecydowjedną oswojoną nimfe. Jeśli nie będę w stanie poświęca jej tyle czasu co trzeba to kupię większa klatkę i drugą nimfe. Ta gdzieś sprzedam.
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Dzień dobry. Mam zamiar niedługo przyjść do pana sklepu i zakupić papugę jednak zanim bym przyszła mam kilka pytań a mianowicie:
  -Chciałabym kupić Alexandrettę śliwogłową ze względu na cenę oraz umiejętności naśladowania ludzkiego głosu .Rozmiarowo są średnie ( co też się liczy). Pisał pan ,że ten gatunek ( ogółem Alexandretty) nie sa ,,przytulankami'' więc jeśli bym nabyła u pana ręcznie wykarmioną , to nie chciałaby (z własnej woli) nawiązać kontaktu z ludźmi? Jeśli tak to czy Rudosterki byłby odpowiedniejsze?
  Oh i zapomniałabym. Jeśli bym jednak kupiła Alexandrettę to klatka musiałaby być inna niż dla Rudosterki przez ich wielkie dzioby?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aleksandretty śliwogłowe należą do gatunków papug, których na ogół nie wykarmia się ręcznie. Wynika to z faktu, jest wiele innych gatunków, również aleksandrett, które zdecydowanie lepiej nadają się na domowego pupila. Dlatego, ręcznie wykarmione aleksandretty śliwogłowe oferowane są tylko sporadycznie i zwykle są to osobniki, których z jakichś powodów nie mogli wychować rodzice. Można próbować zakupić młodą papugę i próbować ją oswoić, ale moim zdaniem, wybór rudosterki jest zdecydowanie lepszy

   Usuń
  2. A jakie gatunki są ręcznie karmione? Będą dostępne niedługo?

   Usuń
 4. Mam pytanko bo troszkę już się pogubiłam.
  Jeśli nabędzie się ręcznie karmionego ptaka to jego się po prostu łatwiej oswaja niż nie ręcznie karmiony? Czy on już jest praktycznie oswojony dla ludzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ręcznie wykarmionego ptaka w ogóle nie trzeba oswajać, bo jest ufny w stosunku do wszystkich ludzi. Jego stopień oswojenia jest o wiele wyższy, jeśli można to tak określić, niż ptaka wykarmionego przez jego naturalnych rodziców, a następnie oswojonego przez człowieka. Bywa, że taki oswojony ptak będzie ufny tylko w stosunku do osoby, która go oswajała, a stopień jego zażyłości z człowiekiem nigdy nie będzie aż tak wielki, jak w przypadku ptaka ręcznie wykarmionego.

   Usuń
 5. Czy jest możliwość ( jakakolwiek nie musi być 100%) aby rozróżnić płeć Alexandrett w 2-3 miesiącu ich życia ?( nie licząc badań DNA) podobno niektórzy patrzą na kształt głosy i zachowanie ( samice skrzeczą ,a samce mają melodyjny głos) to prawda?

  OdpowiedzUsuń
 6. Porównując młode osobniki z jednego lęgu, doświadczeni hodowcy potrafią z dużym prawdopodobieństwem, ale nie całkowita pewnością, określić płeć papug. Musiałbym wiedzieć o jaki gatunek aleksandretty chodzi, ale nie podejmę się jednak tego opisać, ponieważ są to niuanse, a osoba bez doświadczenia i tak nie będzie potrafiła tych cech ocenić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sezon lęgowy dla większości gatunków papug właśnie się rozpoczął. W sprawie aktualnej oferty zawsze proszę kontaktować się bezpośrednio ze sklepem lub sprawdzać ją na papugi.com.pl

   Usuń
 7. Witam.

  Mam pewien problem. Nie potrafię rozróżnić płci mojej papugi, Nimfy. Jest to odmiana lutino. Jest cała kremowo-zółta . Zauważyłam na spodzie jej piór żólte, duże kropki. Papuga ma około roku. Z tego co czytałam na internecie, samce naśladują jakies melodie i mają bogatszą gamę dźwięków, jakie wydają. Moja papuga natomiast tylko skrzeczy. Nie wydaje żadnych dźwięków poza piszczeniem, typowym dla papugi.. I ja już sama nie wiem, czy jest to samica czy samiec, bo podobno samice wyglądają inaczej. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozróżnienie płci nimf należących do różnych mutacji barwnych jest, w przeciwieństwie do nominalnych, trudniejsze. W przypadku lutino należy obejrzeć pod światło sterówki ogona. Jeśli papuga jest już dorosła, na piórach samicy powinny być widoczne poprzeczne prążki, przypominające jakby znaki wodne na banknotach. Samiec jest ich pozbawiony. Niestety, jeśli papugi są młode, to u obu płci, przed wypierzeniem, mają prążki.
   Ponadto - chociaż nie jest to metoda w 100% skuteczna, odgłosy wydawane przez samca przypominają gwizdy, samice zwykle skrzeczą.

   Usuń
 8. Witam Pana, chciałabym prosić o poradę :)
  Kilka miesięcy temu zakupiłam w sklepie zoologicznym nimfę,ptaszek mimo naszych usilnych starań nie chciał się oswoic, był bardzo nieufny, wprawdzie jadł z ręki ale nie pozwolił sie dotknąć, syczał i dziobał nas boleśnie, myśle że był też dużo starszy od tego co mówiono nam w sklepie mimo wszystko nie bała się nas, wręcz nawoływała gdy zostawała sama.Wynosiliśmy klatkę na taras i podczas zakładania kolby papużka uciekła :( rozpacz była wielka, więc kilka dni potem postanowiliśmy zakupić następną, nauczona doświadczeniem pojechałam do hodowdcy.Wielkie woliery, barwne ptaki , coś pięknego, zakochaliśmy się w aleksandrettach i pan uprzejmie odłowił nam slicznego zielonego ptaszka, młodziutka ,4 tyg. po opuszczeniu budki lęgowej.Chyba nie kłamał bo w wolieże była trochę większa para(rodzice)oraz 2 mniejsze z dużymi czarnymi źrenicami z różową otoczką na oczach.Pan kazał przez kilka dni dać jej spokój a potem, gdy zacznie normalnie jeść zacząc oswajać..i tu problem, mija miesiąc a leon szaleje gdy tylko ktoś zbliży sie do klatki,dosłownie rzuca się ,lecą pióra i ogólna panika :(.Przecież muszę uzupełnić pokarm....wodę.Klatka stoi w pokoju a my obchodzimy ją łukiem żeby jej nie płoszyć, w ogóle sie nie odzywa,może raz usłyszeliśmy jej głos.Zaczynam się martwić, nie wiem czy czekać , próbować czy też spróbować oddać ją hodowcy i np wymienić na malutką do ręcznego karmienia? nie pracuję więc to żaden problem a może ta ptaszyna u nas się męczy( klatka wymiar 80X50X40) boję się że zrobi sobie krzywdę.To nie tak że traktuję ją jak rzecz ale papugi są długowieczne i myśleliśmy że będzie domownikiem....kochamy zwierzęta mamy psa,kota, rybki,dbamy o ziewrzęta ale teraz zaczynam się zastanawiać czy w sprawie naszego leona da się coś zrobić czy cierpliwie próbować a miesiąc to krótko czy oddać ją tam gdzie będzie szczęśliwa ??? pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maili podobnych do tego otrzymuję bez liku i ręce mi opadają. Wciąż coraz to nowe osoby chcące posiadać pierzastego pupila padają ofiarą własnej niewiedzy i są wykorzystywani przez cyniczne osoby, dla których liczy się tylko sprzedaż ptaka, a co będzie później, ich już nie obchodzi. Decydując się by wystukać na klawiaturze tych kilka słów, mam nadzieję, że zdołam zapobiec kolejnemu rozczarowaniu. Sprawa nimfy jest, niestety, typowa. Papuga była prawdopodobnie już w wieku, gdy nie nadawała się do oswojenia. Co do aleksandretty to absolutnie niedopuszczalne jest nabywanie papugi mającej zostać ptakiem do towarzystwa, która przebywała w stadzie w wolierze. Gdyby opuściła budkę lęgową 4 dni wcześniej – byłoby to jeszcze racjonalne, ale po 4 tygodniach przyswajania sobie nawyków obowiązujących w zhierarchizowanym papuzim stadzie, zamknięcie takiego ptaka w niewielkiej klatce i podejmowanie prób oswajania, jest gwałtem na jego naturze. Owszem można oswajać aleksandretty w tym wieku, ale pod warunkiem, że zostały one, zaraz po opuszczeniu budki lęgowej, odseparowane od dorosłych osobników.
   Mam też pewne wątpliwości odnośnie deklarowanego wieku. Oko papugi tego gatunku, w miesiąc po opuszczeniu gniazda, a więc w wieku ok. 3 miesięcy powinno być jeszcze całe czarne. Jeśli można rozróżnić źrenicę i spojówkę, to znaczy, że papugi były starsze.

   Absolutnie odradzam też pomysł wzięcia pisklęcia i jego samodzielne wykarmianie. Hodowca proponujący coś podobnego nie zasługuje na zaufanie. Pisałem o tym wielokrotnie, również na tym blogu: "Nie gwałćmy papuziej natury" http://papuziblog.blogspot.com/2013/05/nie-gwacmy-papuziej-natury.html
   Zapraszam też na film: "Nie gwałćmy papuziej natury, czyli prawidłowy ręczny wychów" https://youtu.be/4BHE76rCRKA https://youtu.be/4BHE76rCRKA
   Wykarmianie przez przyszłego opiekuna to najczęściej prosta droga do stworzenia neurotycznej, niestabilnej emocjonalnie papugi, która – co prawda, dopiero po pewnym czasie – stanie się utrapieniem dla swoich opiekunów. Jedyne, co mogę radzić to zakup profesjonalnie wykarmionej młodej papugi od wiarygodnej osoby. Latem nie powinno być z tym problemu. Taki ptak nie będzie wymagał oswajania. W bardzo krótkim czasie, gdy tylko zaufa swoim opiekunom, będzie wspaniałym domowym pupilem, czerpiącym radość z kontaktów z ludźmi.

   Usuń
 9. witam posiadam młoda 3 miesięczną aleksandrette obrożną ręcznie karmioną i chcielibyśmy kupic jej towarzysza czy towarzysz powinien być również recznie karmiony ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku aleksandretty nie ma znaczenia czy połączymy ją z papugą ręcznie wykarmioną czy też wychowaną przez naturalnych rodziców, ponieważ w obu przypadkach, oba ptaki, w stosunkowo krótkim czasie, staną się “dzikie”.
   Proszę o zapoznanie się z tekstem http://papuziblog.blogspot.com/2011/11/aczenie-papug.html

   Usuń
 10. dziękuje za szybką odpowiedz :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam, czy barwnica potrafi powtórzyć słowo po jednokrotnym usłyszeniu go, czy trzeba ją przez dłuższy czas uczyć i czy może osiągnąć taki zasób słownictwa jak np. żako?

  OdpowiedzUsuń
 12. Papuga to nie dyktafon. I nie istnieją dokładnie opisane parametry techniczne, identyczne dla danego modelu. Model dyktafonu porównuję tu z gatunkiem papugi.
  Umiejętności naśladowcze każdego ptaka należącego do tego samego gatunku zależą od wielu czynników takich jak jego wiek, to jak został wychowany, a zwłaszcza, jaka więź emocjonalna wiąże go z opiekunem.
  Generalnie żako to papugi mające opinie najlepszych naśladowców dźwięków. Barwnice, zwłaszcza samice, nigdy raczej nawet nie zbliżą się do ich poziomu.
  Jednak, nawet przedstawiciele najlepiej “gadających” gatunków, jeżeli w okresie młodości przebywali wśród innych papug, nie posiądą nigdy umiejętności papug ręcznie wychowanych, które trafiły do opiekunów w niedługim czasie po osiągnięciu samodzielności, czyli w bardzo młodym wieku i nawiązały z opiekunami silną więź emocjonalną.

  OdpowiedzUsuń
 13. Drodzy Czytelnicy,
  rozpoczynając przed kilkoma laty pisanie tego bloga, nie przypuszczałem, że prezentowana tematyka spotka się z tak ciepłym przyjęciem i zyskam aż tak liczne grono czytelników. Zainteresowanie moimi tekstami przełożyło się na rosnącą lawinowo ilość zapytań i próśb o porady. Niestety, doba ma tylko 24 godziny i zaczyna mi już brakować czasu na życie i obowiązki zawodowe. Dlatego, z żalem, zmuszony jestem wstrzymać dalsze komentarze. Wybaczcie, proszę, i szukajcie odpowiedzi na nurtujące Was problemy w opublikowanych artykułach i wśród udzielonych już przeze mnie odpowiedzi. Zapraszam też wszystkich serdecznie na filmy poradnikowe na PAPUZIEJ TELEWIZJI http://youtube.com/c/papuziatelewizja

  OdpowiedzUsuń