Treści bloga, zawierające opisy papuzich zachowań i sposoby postępowania z nimi, odnoszą się wyłącznie do tzw. papug do towarzystwa.
Zachowania ptaków trzymanych w parach i wolierowych stadach są odmienne i nie można do nich stosować opisanych tu metod.

Reklama

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania treści bloga bez wiedzy i zgody autora.

11 marca 2017

Szelki dla papug i wolne lotySzelki dla papug to nowy produkt na polskim rynku, który zdobywa coraz większą popularność. Jednak ten podbijający rynki zoologiczne gadżet należy stosować z dużą ostrożnością, kierując się zawsze nadrzędną zasadą zapewnienia dobrostanu zwierzęciu, które pozostaje pod naszą opieką. Jeśli są złej jakości lub są niewłaściwie stosowane, mogą wyrządzić papudze krzywdę.
Jakim papugom szelek nie wolno zakładać?
Ktoś zadał mi pytanie: "Czy jak założę papudze szelki to szybciej się oswoi?"
Otóż nie, szelki wolno zakładać wyłącznie papugom oswojonym, pozostających w bardzo bliskich relacjach z opiekunem, do którego papugi mają bezgraniczne zaufanie. Próba założenia ich ptakom nieoswojonym lub dopiero oswajanym spowoduje jedynie, że zrażą się one do ludzi i skutek będzie odwrotny do zamierzonego.
Otrzymałem też takie zapytanie: "Posiadam niesamowicie oswojoną nimfę i chciałabym kupić jej szelki .... ale papuga ta niedawno skończyła rok. Czy w tym wieku mogę je jej kupić?" Przyzwyczajanie papug do szelek należy zacząć jak najwcześniej, kiedy tylko młoda papuga trafi do naszego domu i nawiążemy z nią bliskie relacje. Najlepiej, jeśli jest to ptak ręcznie wykarmiony przez człowieka od momentu wyklucia. Takiego ptaka nie trzeba oswajać, bo jest ufny w stosunku do wszystkich ludzi i szybko zaaklimatyzuje się w naszym domu.
W przypadku oswojonych starszych papug, to sprawa bardzo indywidualna. To opiekun papugi musi sam zdecydować, czy w późniejszym wieku może przyzwyczaić ją do szelek.
Są też inne przypadki: "Mam go rok jest ręcznie karmiony i mnie się nie boi. Lecz jest to paput, który boi się nawet zabawek na początku i nie wiem czy mam mu wkładać te szelki czy co?"
Jeśli papuga, co się zdarza, boi się zwykle nowych przedmiotów, w takiej sytuacji założenie szelek trzeba rozłożyć w czasie. Może to potrwać nawet kilka tygodni lub dłużej. Najpierw trzeba przyzwyczaić papugę do samej obecności szelek, kładąc je w pobliżu, tak, jak przyzwyczaja się ona do obecności nowej zabawki w klatce. Potem można nimi papugę głaskać. Następnie założyć na samą tylko głowę. A potem posuwać się dalej. Jednak kolejne kroki można wykonywać tylko wtedy, jeśli papuga na nie pozwoli. Nic na siłę, aby jej nie zrazić.

Jakie powinny być szelki dla papug?
Najważniejszym elementem, który odróżnia szelki dla papug od szelek dla psów, kotów czy gryzoni jest elastyczna smycz. Jest ona najczęściej wykonana z elastycznej gumy. Ale, bynajmniej, nie jest to zwykła gumka pasmanteryjna. Jest to specjalna gumowa żyłka, która była poddana testom rozciągliwości w odpowiednich warunkach i jej rozciągliwość jest dostosowana do wagi poszczególnych gatunków papug. Chodzi o to, aby papuga, która poderwie się nagle do lotu nie została nagle zahamowana i nie runęła w dół. Elastyczna smycz rozciąga się wtedy, łagodnie zatrzymując lot papugi i pozwalając jej bezpiecznie wylądować na ziemi.
 
 

Szelki nie służą do latania 
Same szelki ze smyczą nie służą do lotów. W standardowych zestawach szelek smycz jest stosunkowo krótka. Nie służą one do latania, a wyłącznie mają chronić, by spłoszona przez przypadek papuga nie odleciała, narażając się na różne niebezpieczeństwa. Latanie na smyczy, nawet, jeśli byłaby ona odpowiednio przedłużona, jest w ogóle nie wskazane. Umożliwianie dłuższych lotów na zewnątrz zastosowaniem wielometrowej smyczy może zakończyć się wypadkiem, w którym narażone będzie zdrowie, a nawet życie ptaka. Owszem, możecie Państwo zobaczyć takie loty w reportażach Papuziej Telewizji. Ale, nie pochwalam ich. Żywy ptak to nie zabawka, która może latać w kółko na uwięzi. A, tym bardziej karygodne jest uwiązanie papugi na długiej smyczy w ogrodzie i pozostawienie jej tak bez kontroli. Tak uwiązana papuga może zaplątać się w smycz i udusić.

Optymalnym rozwiązaniem do wychodzenia z papugą na ramieniu jest standardowa ok. metrowa smycz znajdująca się w komplecie z szelkami. Dłuższe smycze od ok. 2-2,5 mogą służyć do nauki latania na tzw. flight line.

W szelkach można uczyć papugę wolnych lotów
Nauka swobodnego latania może przebiegać w dość zróżnicowany sposób, dostosowany do konkretnej papugi, ale postaram się opisać ten najczęściej stosowany. Opisany sposób postępowania jest przygotowaniem naszego pupila do wolnych lotów bez szelek. To wstępna, nieodzowna metoda treningu, której celem jest przyzwyczajenie go do lotów na wolnej przestrzeni, jednocześnie ucząc go, aby po każdym przelocie wracał do opiekuna.

"Zestaw do nauki" składa się z 2 opiekunów, szelek z kilkumetrową smyczą oraz z kilkunastometrowej liny i dwóch "śledzi", jakie wykorzystuje się  do mocowania linek od namiotu. Niektóre firmy, w tym również Aviator, oferują podobne zestawy (ale bez szelek) jako tzw. "flight line", czyli "lina do latania". Papuga musi być wcześniej przyzwyczajona do noszenia szelek i związana z opiekunami, którym powinna bezgranicznie ufać. Do treningu wybieramy teren (najlepiej łąkę) o długości kilkudziesięciu metrów i szerokości co najmniej kilkunastu. Musi to być otwarta przestrzeń, pozbawiona drzew, krzewów, płotów i innych pułapek, mogących zakłócić swobodny lot. Kilkunastometrową linę rozciągamy na ziemi i mocujemy oba jej końce do podłoża przy pomocy "śledzi". Papudze zakładamy szelki, a jej smycz przedłużamy cienką, lekką, mocną linką nylonową lub poliamidową do długości ok. 2-3 metrów. Jej koniec mocujemy do rozciągniętej na ziemi liny w taki sposób, aby umożliwić swobodne przesuwanie się go po linie. Można przywiązać go do metalowego kółka, które nakładamy na linę przed jej przymocowaniem do ziemi. Opiekunowie stają naprzeciwko siebie po obu stronach liny. Jeden z nich trzyma papugę, drugi zaczyna ptaka przywoływać. Ten, który go trzyma, podnosząc zdecydowanie rękę w górę, zmusza go do lotu. Papuga, pozostając cały czas na przesuwającej się wzdłuż liny uwięzi, swobodnie przelatuje do drugiego z opiekunów, który nagradza ją smakołykiem. Po chwili stymuluje się ją do lotu w przeciwnym kierunku.


Takie loty mogą być wcześniej ćwiczone na krótszej przestrzeni w pomieszczeniach. Papuga przyzwyczaja się do tego, że po każdym locie powinna wylądować na ramieniu opiekuna.
Oczywiście, pierwsze przeloty mogą nie przebiegać tak łatwo, jak w powyższym opisie. Musimy być przygotowani na różnego rodzaju trudności, ale, jeśli zauważymy, że nasz pupil źle reaguje na zaistniałą sytuację, należy natychmiast przerwać ćwiczenia i wznowić je po pewnym czasie. Dla papugi musi to być rodzaj przyjemnej zabawy, a nie stres. 

Z czasem można stopniowo wydłużać odległość i wysokość przelotów, aż nadejdzie moment, że zezwolimy jej na całkowicie swobodne loty - bez szelek i smyczy - ale ten moment musi być świadomie wybrany przez opiekunów, którzy muszą mieć absolutną pewność, że ptak będzie całkowicie bezpieczny i jest na tyle z nimi związany, że będzie odpowiednio reagował na ich komendy.

A więc najpierw przyzwyczajamy papugę do noszenia szelek z krótką około metrową smyczą. Do nauki latania na flight line można tę smycz samemu przedłużyć lub dokupić i dopiąć do szelek 2-2,5 metrową rozciągliwą smycz, którą z czasem będziemy przedłużać, aż w końcu pozwolimy papudze na loty bez szelek. Jeżeli jednak nie mamy absolutnej pewności, że nasza papuga może bezpiecznie odbywać swobodne loty, a chcemy, żeby zażywała świeżego powietrza i kąpieli słonecznych, lepiej pozostać przy szelkach ze standardową krótką elastyczną smyczą, która poskromi ją przed oddalaniem się od opiekuna. Zanim więc rozpoczniecie naukę wolnych lotów, koniecznie obejrzyjcie część 3 serii "Zlot papug" p.t. "Czy moja papuga też może tak latać?" (poniżej)

 

1 komentarz :

  1. Drodzy Czytelnicy,
    rozpoczynając przed kilkoma laty pisanie tego bloga, nie przypuszczałem, że prezentowana tematyka spotka się z tak ciepłym przyjęciem i zyskam aż tak liczne grono czytelników. Zainteresowanie moimi tekstami przełożyło się na rosnącą lawinowo ilość zapytań i próśb o porady. Niestety, doba ma tylko 24 godziny i zaczyna mi już brakować czasu na życie i obowiązki zawodowe. Dlatego, z żalem, zmuszony jestem wstrzymać dalsze komentarze. Wybaczcie, proszę, i szukajcie odpowiedzi na nurtujące Was problemy w opublikowanych artykułach i wśród udzielonych już przeze mnie odpowiedzi. Zapraszam też wszystkich serdecznie na filmy poradnikowe na PAPUZIEJ TELEWIZJI http://youtube.com/c/papuziatelewizja

    OdpowiedzUsuń